Wpis z mikrobloga

Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie przy podpisywaniu drugiej umowy?
Na przykładzie:
Mamy pierwszą umowę w danej firmie na rok, wynagrodzenie 2500 zł brutto. Po roku pracodawca chce przedłużyć umowę, ale proponuje w niej 2200 brutto. Stanowisko się nie zmienia.

Coś mi się kojarzy, że pracując na tym samym stanowisku pracodawca nie może zaproponować niższego wynagrodzenia po przedłużeniu umowy, ale może coś zmyślam, dlatego proszę o potwierdzenie.

Chodzi oczywiście o umowę o pracę.
#prawo #prawopracy
  • 10
@semperfidelis jeżeli nie doszło już dorozumianego przedłużenia umowy to może. Jeżeli już doszło do dorozumianego przedłużenia robisz wypowiedzenie zmieniające
@md23: Nowa umowa została podpisana kilka lat temu na czas nieokreślony z niższą stawką. Dopiero teraz się o tym dowiedziałem.

Od 2013 do 2014 stawka była 2500. Od 2014 na czas nieokreślony (druga umowa) jest 2200.
Czyli mogę zrobić to wypowiedzenie zmieniające i zażądać wyrównania? I tak najprawdopodobniej osoba, o której mówię złoży wypowiedzenie całkowicie w najbliższym czasie.
@semperfidelis rozumiem, że Ty jesteś pracodawca. Nie jest zabronione obniżanie wynagrodzenia. Nie musisz doplacac. Wypowiedzenie zmieniające miałoby sens jakbyś chciał obniżyć z 2200 do minimalnej np.
@semperfidelis wypowiedzenie zmieniajace to uprawnienie wylaczne pracodawcy. Ty mozesz wyjsc z propozycja zawarcia porozumienia zmieniajacego ale to bezsens skoro bedzie zawierana nowa umowa. nowa umowa =nowe zasady, zgadzasz sie lub nie. musi byc zgodna z przepisami powszechnie obowiazujacymi, czyli w tym zakresie glownie stawka minimalna - i tyle.
@Karoleer Wytłumacz/wyjaśnij.
Jeżeli pracodawca obniża wynagrodzenie za te same czynności to zapewne wymusza na pracowniku zwarcia pośladów i #!$%@? bardziej aby osiągnąć pułap poprzednich wypłat.
Panie ideał, teraz jak to nazwać?
@algorytm7007 to co opisales - potezna nadinterpretacja i dopowiadanie sobie historii. nawet przyjmujac takie zalozenie, to i tak nie jest mobbing, zapoznaj sie z definicja z KP. rownie dobrze nizsze wynagrodzenie moze byc uzasadnione spadkiem podazy na produkty lub uslugi pracodawcy co przeklada sie na mniejsza ilosc pracy, w zwiazku z czym nowa umowa przewiduje odpowiednio nizsze wynagrodzenie.

prawnie pracodawca nie obniza wynagrodzenia. pracodawca proponuje zawarcie nowej umowy na nowych warunkach.