Wpis z mikrobloga

Witam użytkowników mikrobloga serdecznie.

Znacie jakieś filmy/seriale dokumentalne o pochodzeniu człowieka? Fajnie by było jakby były w miarę z ostatnich lat.
Oglądałem kiedyś jakąś serię filmów od BBC (chyba), w której w każdym z odcinków omawiany był poszczególny gatunek homo od najstarszych do najnowszych. Była ona chyba z początkowych lat 2000, ale tytułu nie pamiętam i nie mogę jej znaleźć (jak ktoś kojarzy to też prosiłbym o przypomnienie). Przez te kilkanaście lat wiedza na ten temat jakoś znacząco wzrosła?

#nauka #antropologia #antropogeneza #paleontologia
  • 20
@Prekambr: dodam tylko jeszcze, że najbardziej ciekawi mnie czas w którym poszczególne gatunki żyły równocześnie, tak jak dziś kilka mirków wspomniało pod wpisem o nosorożcu syberyjskim - różnorodność ówczesnego świata, życie wśród tych wielkich zwierząt i do tego jeszcze kilka gatunków człowieka. Trudno mi to sobie wyobrazić.
@Marynowany: Z filmów jestem słaby. @Trajforce ogarnia filmografie znacznie lepiej, może coś zaradzi. Jeszcze summoned: @Tiszka @orkako @Magnolia-Fan @BionicA może coś znają (przepraszam, jeśli o kimś zapomniałem).

Jeśli nie jest Ci straszne słowo pisane, to polecam tagi #paleoart i #paleontologiaboners gdzie z kilkoma cumplami (i jedną mirabelką) produkujemy się o czasach bardzo dawnych (chamska mirkoreklama). Jednak pochodzenie człowieka jeszcze nie było tam poruszane jakby co - po mału coś kiełkuje, ale
@Prekambr: o! Czytałem kiedyś jakieś dłuższe wpisy z tych tagów z tego co widzę. Lecą do obserwowanych.

Tytuły książek chętnie poznam - szukałem ostatnio czegoś do czytania coś mądrego dla odmiany na pewno wyjdzie na dobre :V
@Marynowany: Najłatwiej będzie Ci zdobyć książki z serii Na ścieżkach nauki od Prószyńskiego. Wiele z nich leży w bibliotekach (publicznych, uniwersyteckich i szkolnych). "Zagadka neandertalczyka. W poszukiwaniu rodowodu współczesnego człowieka", "Zagadki z przeszłości. O pierwszych etapach ewolucji człowieka", "Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat" czy "Afrykański exodus. Pochodzenie człowieka współczesnego" są całkiem dobrymi przykładami. Oprócz tego możesz sięgnąć po książki spoza serii, np. "Nowa historia ewolucji człowieka" Dunbara (bo poczytny
@Prekambr: dzięki wielkie. Widziałem ten artykuł na głównej, przez niego właśnie mnie ten temat na nowo zainteresował i kilka stron z wiki zaraz po nim przeczytałem.

Zajmujesz się tym zawodowo?
@Prekambr: ja swego czasu bardzo lubiłem geomorfologię/geologie, miałem nawet plan studiować geologię, ale po wielu namysłach stwierdziłem sam, że prawdopodobnie ciężko potem o dobrą pracę i wybrałem coś innego, a jako hobby we mnie nie przetrwało.

Poczytałem trochę wpisów pod tagami - kawał dobrej roboty, czekam na coś o człowieku. Mam nadzieję, że do końca roku coś się pojawi :V
Mam nadzieję, że do końca roku coś się pojawi


@Marynowany: Nie wiem jak inni, ale jeśli o mnie chodzi to szczerze wątpię. Za wolno mi to pisanie idzie, a taki wpis o powstaniu człowieka to będzie istny gigant.
Czołgiem, mireczku ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wspomniane przez Prekambra "Walking With Cavemen" jest b. ciekawe i pomoze ci ukierunkować później googlanie jeśli chodzi o tematykę. Na Curiosity Stream (taki Netflix z programami dokumentalnymi) mają sporo produkcji, lekko sensacyjnych, np. First Man, Neandhertals Dark Secret itp., tu możesz zerknąć. Jest seria BBC Incredible Human Journey - o wyjściu z Afryki i zaludnieniu Ziemi. Całkiem fajniusi jest też
Przez te kilkanaście lat wiedza na ten temat jakoś znacząco wzrosła?


@Marynowany: @Prekambr: Nie. Niewiele się zmieniło. Wzrosła na znaczeniu teoria, że chodzić 2 pozycji wyprostowanej nauczyliśmy się chodząc po zalewiskach w poszukiwaniu mięczaków. Odkryto humanoida który żywił sę trawą. Odkryto hybrydę ludzko-neadertalską,odkryto najstarsze dwunożne ślady ludzkie, w dodatku chyba w Azji, nie w Afryce. Jeśli obejrzysz jakiś stary film wiele nie stracisz.
Wzrosła na znaczeniu teoria, że chodzić 2 pozycji wyprostowanej nauczyliśmy się chodząc po zalewiskach w poszukiwaniu mięczaków.


@orkako: Jakieś szersze info możesz dać? Bo myślałem, że wodna małpa jest od dawna pogrzebana.
@Prekambr: Nie, to nie wodna małpa. Teza wodnej małpy zakładała, że przodek humanoidów prowadził tryb życia wodno-lądowy. Natomiast teza o brodzeniu zakłada, że przodkowie humanoidów podobnie jak dziś szympansy i goryle brodzili w wyprostowanej pozycji po zalewiskach. Mieli tam jednak więcej czasu spędzać szukając mięczaków (dziś małpy tylko przez nie przechodzą).
@orkako: Pamiętam, jak stronnictwo* wodnej małpy postulowało, że najpierw było brodzenie, później pływanie, a na końcu nurkowanie. To też mi się skojarzyło.

*właściwie to kilku dziwnych ludzi