Wpis z mikrobloga

@FEAofTruss: Bardzo dobra zasada, jednak niestety jej użyteczność (przynajmniej z mojego doświadczenia) zmniejsza się wraz ze wzrostem abstrakcyjności semantyki warunku. Póki mówimy o czymś przyziemnym i zrozumiałym, jak świadczenia dla pracownika, to wszystko jest jasne.

Jak warunek odpowiada za ustalenie, czy stosunek największej liczby dodatniej do najmniejszej liczby ujemnej w osi Y jest większy niż wartość progowa, to obszar rysowania wykresu powinien zostać zwiększony o 30% w zakresie liczb ujemnych, to
  • Odpowiedz
@FEAofTruss: Książka jest bardzo dobra. Co prawda nie każdy się z nią zgadza w 100%, ale otwiera oczy na to, że przy niewiele większym wysiłku przy programowaniu, można ułatwić życie sobie i innym.
  • Odpowiedz
Jak warunek odpowiada za ustalenie, czy stosunek największej liczby dodatniej do najmniejszej liczby ujemnej w osi Y jest większy niż wartość progowa, to obszar rysowania wykresu powinien zostać zwiększony o 30% w zakresie liczb ujemnych, to sprawa staje się bardziej problematyczna. ;)


@Wap30: po prostu rozbijasz każdy fragment tego zdania wielokrotnie złożonego na poszczególne funkcje/metody
  • Odpowiedz
po prostu rozbijasz każdy fragment tego zdania wielokrotnie złożonego na poszczególne funkcje/metody


@MamCieNaHita: to nie do końca takie proste, bo to zdanie może mieć semantycznie użyteczny sens w relacji do funkcjonalności dopiero w pełnej formie. Ostatecznie i tak w którymś miejscu potrzebujesz instrukcję warunkową, która sprawdzi dokładnie to, co komunikuje całe to zdanie, a na to prostego, jednoznacznego określenia nie ma.
  • Odpowiedz
@ZaoSan: podejrzewam że to nie stanowi naruszenia zasady jednej odpowiedzialności, jako że metoda dotyczy bezpośrednio obiektu w którym jest zdefiniowana. Oczywiscie jeżeli pojawi się sensowna potrzeba bo np. podobnych zasad "bycia uprawnionym" będzie wiele, sensownym może być stoworzenie serwisu typu BenefitEligibilityService który będzie się zajmował tylko tym. Jeżeli ma tam być jedynie jedna-dwie funkcje to raczej kłaniają się zasady KISS i YAGNI ;)
  • Odpowiedz
if(employee.isEligibleForFullBenefits())”


@FEAofTruss: akurat ten przykład w tej książce jest baaaardzo chybiony.

Metoda jedyne co robi to chowa logikę (bez sensu, skoro ktoś zagląda w ten kod to znaczy że coś się zepsuło, ktoś coś debuguje albo szuka odpowiedzi na pytania, po co to chować?). Jedyny powód żeby ją tworzyć to jeżeli jest użyta w więcej niż 1 miejscu, komentarze nie mają tu nic do rzeczy .

Plus akurat to klasyczny przypadek
  • Odpowiedz