Wpis z mikrobloga

Hej :)
Mam pytanie, szukałam w necie, ale nie znalazłam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi :(

31.09.18 skończyło mi się prawo do renty rodzinnej w związku z czym za 30 dni stracę prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i korzystania z NFZ

Prawo do renty straciłam z powodu ukończenia szkoły, ale w tym roku także stracę z powodu wieku (25 lat)

Ubezpieczenie na własną rękę jest dla mnie za drogie
Dodatkowo w listopadzie wyjeżdżam na #emigracja do Holandii i nie wiem jeszcze dokładnie na jakich to ma być warunkach

Co bym mogła zrobić, żeby nadal być ubezpieczona w NFZ?

#pytaniedoeksperta #ubezpieczenia #prawo #pomocy #nfz
  • 4
@krolowamonika pójdę na studia, ale ubezpieczenie będę mieć tylko do końca 25rz?
No i bym musiała złożyć wniosek o to żeby mnie ubezpieczyli
A czasu jest mało bo wyjeżdżam w listopadzie

Myślałam żeby zapisać się do szkoły policealnej, to wtedy chyba do października(25 urodziny) bym mogła dalej pobierać rentę i być ubezpieczona, ale nie wiem czy tak by było
@MissPinguin: Zerknij na art. 67 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę:
1)
ponadpodstawową – wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;
2)
wyższą – wygasa po upływie 4 miesięcy od ukończenia studiów lub studiów doktoranckich albo skreślenia z listy studentów lub uczestników studiów doktoranckich.

Możesz kontynuować naukę (najlepiej gdzieś, gdzie rok rozlicza się
@MissPinguin nie wiem jak jest z rentą, ale wniosek o ubezpieczenie przez uczelnię składa sie w moment. A jak nie chcesz kombinować to zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Oni tam ci wyznacza terminy w jakie musisz się stawic w urzędzie, jak wyjedziesz to się nie stawisz i po prostu Cię wyrzuca xD ale nie ma z tego żadnych konsekwencji oprócz tego że trzeba potem odczekać jakiś czas zanim znowu się