Wpis z mikrobloga

#ukraina #historia

Okej, może historią Ukrainy nigdy specjalnie się nie interesowałem, ale zawsze zastanawiało mnie - dlaczego dzisiejsza Ukraina tak bardzo stara się zrobić z UPA narodowych bohaterów? Przecież są świadomi tego, jak postrzega się postać Bandery na zachodzie oraz tego, co jego oddziały robiły i z jakim okrucieństwem.

Przecież mogą szukać bardziej wstecz - Nalewajka oraz Kosiński to chyba bardziej podbiegające pod patriotyczny obraz postacie, wzniecili powstania o charakterze narodowowyzwoleńczym (no może Nalewajka bardziej niż Kosiński), nie dokonywali rażących w oczy zbrodni na cywilach (Kosiński i jego oddziały rabowali jedynie posiadłości magnackie - de facto to z magnatami walczył, cerkwie i mieszkańców zostawiał we względnym spokoju) i w historii powszechnej obszaru są najbardziej rozpoznawalnymi ukraińcami.

Proszę poprawcie mnie, jeżeli się mylę, albo zwyczajnie wyjaśnijcie mi ten temat w sposób przystępny i niewulgarny.
  • 27
  • Odpowiedz
a tak bardzo stara się zrobić z UPA narodowych bohaterów


@Matiszka: A co takiego wydarzyło się ostatnio, że tak teraz każdy lata pisać o banderyzacji? Chyba codziennie wpis o podobnej tematyce ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Przecież mogą szukać bardziej wstecz - Nalewajka oraz Kosiński to chyba bardziej podbiegające pod patriotyczny obraz postacie, wzniecili powstania o charakterze narodowowyzwoleńczym


@Matiszka: Bo przegrali? Jakby się cofać tak daleko to już bardziej inspirujący jest Chmielnicki bo przecież wygrał no i on ma swoje ulice, pomniki, banknoty.

Co do zbrodni to po prostu relatywizm, zbrodnie naszych aż tak nie rażą. Co Czarniecki wyrabiał na Ukrainie i co, czy kogoś to
  • Odpowiedz
@cameel_: Ale przecież nie mówię, że on sam podciągał rękawy i latał z karabinem i widłami po Wołyniu, miał od tego swoje bandy i one dokonywały czystek.
  • Odpowiedz
@Matiszka: Dopytywany o ludobójstwo na Wołyniu oraz postać Stepana Bandery, były premier wskazuje, że istnieje właściwie tylko jedna zbrodnia Bandery przeciwko państwu polskiemu i jest to zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. – I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci.

Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego". Były
  • Odpowiedz
@cameel_: Olszewski, kolejny ukrainofil który bawi się w historyka. Przede wszystkim nie wiem co to za bajeczki o odpowiedzialności Bandery wyłącznie za Pierackiego bo odpowiadał też chociażby za zabójstwo Iwana Babija i innych zwolenników pojednania z Polakami. Dalej, żenujące są te bajeczki Olszewskiego o wielkim myślicielu Banderze, człowieku który nie podawał ręki ludziom z którymi się nie zgadzał, a jego głównym przedwojennym pomysłem było mordowanie polskich i propolskich ukraińskich oficjeli.
  • Odpowiedz
@Aryo ideologia donconowsko-banderowska jest oficjalną ideologią państwa ukraińskiego, rzecz zupełni niespotykana w zachodnim świecie

@Justycjariusz Chmielnicki też przegrał i tak jest postrzegany przez Ukraińców
  • Odpowiedz
Chmielnicki też przegrał i tak jest postrzegany przez Ukraińców


@marcelus: Wystarczy wejść na ich wiki żeby zobaczyć że to nieprawda, Ukraińcy od kilku lat lansują teorię jakoby Chmielnicki zbudował udzielne państwo, utrzymywał stosunki dyplomatyczne etc., są mapy z zaznaczonym "państwem" Chmielnickiego.
  • Odpowiedz
@Justycjariusz: Aha i co do Wiatrowicza. To jest coś niesamowitego jak się ogląda równolegle ukraińską i polską telewizję. Wiatrowicz prawie nie istnieje w ukraińskich mediach. Czasem pojawi się jako ekspert w jakimś programie o wykopaliskach. Otworzy jakieś muzeum czy coś, ale ogólnie to mało kogo interesują jego teorie. Co dziwi zresztą, że go jeszcze nie wymienili na kogoś bardziej umiarkowanego, ale może trzymają go póki "jest #!$%@?, ale stabilnie, ważne
  • Odpowiedz
@Aryo czemu cię to bawi? Przecież zaadaptowali hymny banderowskie, pozdrowienie bandrowskie, flaga banderowska wisi koło oficjalnej, ukraiński IPN promuje te ideologię... Nie ma w tym nic kontrowersyjnego
  • Odpowiedz
@Aryo nie lubię takiej maniery dyskusji... Czy to nieprawda że pozdrowienie banderowskie, hymny i flaga są używane przez oficjalne instytucje Ukrainy?
  • Odpowiedz