Wpis z mikrobloga

#ukraina #historia

Okej, może historią Ukrainy nigdy specjalnie się nie interesowałem, ale zawsze zastanawiało mnie - dlaczego dzisiejsza Ukraina tak bardzo stara się zrobić z UPA narodowych bohaterów? Przecież są świadomi tego, jak postrzega się postać Bandery na zachodzie oraz tego, co jego oddziały robiły i z jakim okrucieństwem.

Przecież mogą szukać bardziej wstecz - Nalewajka oraz Kosiński to chyba bardziej podbiegające pod patriotyczny obraz postacie, wzniecili powstania o charakterze narodowowyzwoleńczym (no może Nalewajka bardziej niż Kosiński), nie dokonywali rażących w oczy zbrodni na cywilach (Kosiński i jego oddziały rabowali jedynie posiadłości magnackie - de facto to z magnatami walczył, cerkwie i mieszkańców zostawiał we względnym spokoju) i w historii powszechnej obszaru są najbardziej rozpoznawalnymi ukraińcami.

Proszę poprawcie mnie, jeżeli się mylę, albo zwyczajnie wyjaśnijcie mi ten temat w sposób przystępny i niewulgarny.
  • 27
  • Odpowiedz
@marcelus: Przemyślałem sprawę i myślę tak jak ty. Czemu odbierasz mi prawo dzielenia Twoich poglądów? Rzeczywiście banderyzm się szerzy w tej Ukrainie. :)
  • Odpowiedz