Wpis z mikrobloga

Według najnowszych obliczeń #szwajcaria prawdopodobnie zakończy rok 2018 z nadwyżka budżetowa w wysokości 2,3 miliarda chf, chociaż w budżecie zaplanowane było tylko 700 mln chf.
72,7 miliardów chf dochodu i 70,4 wydatków.
Wzrost PKB ma wynieść 3%, przewidywano 2,3%
Następne wyliczenia zostaną podane pod koniec września. Helweci (a właściwie ich rząd) zawsze podaje wyliczenia najbardziej pesymistyczne z możliwych. W tamtym roku z ich wyliczeń wyszło ze rok powinni zakończyć z deficytem 250 mln chf, a w rzeczywistości zakończyli nadwyżka 2,8 miliarda chf.
#swissinfo #ekonomia #finanse
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@reflex1: Warto dodać, że mają takie wyniki przy VAT maksymalnym na poziomie 7,7% i bardzo niskim opodatkowaniu pracy (w zależności od kantonów). Mają również dobre prawo pod kątem dużych spółek więc nie dziwne, że giganci siedzą w CH i płacą podatki.
  • Odpowiedz
@marnypopis: Ze byłem tu nielegalnie. Ja tu przyjechałem w 2002, kiedy Polska nie była nawet w UE. A legalnie mogłem tu pracować dopiero od czerwca 2006. Ogarnięcie tego wszystkiego skończyłem w 2007.
  • Odpowiedz
@malani: To prawo pod kątem dużych spółek to temat na oddzielny wpis. Szwajcarzy odrzucili w referendum reformę RIE 3 i teraz Szwajcaria jest wpisana na czarna listę rajów podatkowych. i
  • Odpowiedz
@suwren7: Ale to przecież nie ich wina,, a wręcz zasługa, ze w również kiepskim położeniu geopolitycznym takie małe państwo dało radę wybić się na poziom w jakim obecnie się znajduje.
  • Odpowiedz
@reflex1: Szwajcaria to górzyste państwo, z którym wojna nie przyniosłaby żadnych korzyści. Szwajcarzy mieli łatwiej.

Ale fakt, drugą wojnę światową przegraliśmy i nie ma co odgrywać ofiary (chyba, że dla odszkodowań i korzyści) tylko przyznać, że nasi przywódcy z-----i i nie można powtórzyć tych błędów.
  • Odpowiedz
no ale porównanie, Szwajcaria to pewnie TOP5 najbogatszych krajów świata, a Polska TOP5 najbiedniejszych


@PanKompromitacja: No do TOP 5 nam brakuje, ale jesteśmy raczej w TOP hm.. powiedzmy 30 +/-.
Patrząc na cały świat ludnościowo, to żyjemy dużo lepiej niż mediana świata.
  • Odpowiedz
@Dead_Inside: Ja z niej nie za bardzo mogę korzystać. W kantonie, w którym mieszkam nawet z pobytem stałym możesz głosować tylko w sprawach swojej gminy.
Ale powoli rozkręcamy kampanie żeby to zmienić.
No i gdybym w końcu ruszył dupę i złożył wniosek o paszport, to za jakieś 2 lata mógłbym głosować na poziomie federalnym.
  • Odpowiedz