Wpis z mikrobloga

@MichaelT128: Niby powinno być FTTH, ale u mnie infrastruktura chyba zrobili po taniości... Od centralki zwykłym kablem telefonicznym pociągnęli przez rurę, którą zakopali w ziemi. Z tego względu maksymalne łącze, jakie mogę osiągnąć to 20/1 ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Zero_Gravity: Skoro był robiony u ciebie projekt na FTTH to sprawdź czy nie jesteś w zasięgu światłowodu, to nie jest tak, że oni sami ci zamienią ADSL na światłowód.
Co do routerów:
NETGEAR D1500-100PES
Asus DSL-AC51
D-Link DSL-3682/E

Przy czym jeżeli masz też telewizję od Orange lub VoIP, to nie radziłbym zmieniać routera, bo czeka cię zabawa z konfigurowaniem VLANów (a nie na każdym routerze się da), która nie zawsze daje
@MichaelT128: Niby mam telewizję od nich, ale dekoder w ogóle nie jest nawet podłączony do liveboxa. Działa tylko na karcie. Co do telefonów, to fakt jest na VoIP. Co prawda rzadko jest wykorzystywany, ale jest. A opcja podłączenia routera do tego livebox'a (kablem) w ogóle ma jakiś sens? Wtedy wyłączyłbym wifi z liveboxa i puszczał sygnał tylko z nowego.
@MichaelT128: Zgadza się. Nie mam możliwości zmiany jego położenia w taki sposób, aby był centralnym punkcie domu. Znajduje się na 1 piętrze w kącie. Największy problem jest przeniknięcie przez podłogę i odległość +5m.
@Zero_Gravity: Z podłogą może mieć problem większość routerów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Routery:
Asus AC750 (porty 100Mb/s)
Asus RT-AC52U (porty 1Gb/s)
Asus RT-AC1200 (porty 100Mb/s, 4 anteny)
Asus RT-AC1200G+ (porty 1Gb/s, 4 anteny)

Na piętrze możesz też zainstalować repeater Wi-Fi, coś w stylu Asus RP-N12
@Zero_Gravity: Bez problemu poradzą sobie. Moim zdaniem warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych, bo to przyszłościowe rozwiązanie - nie będziesz musiał wymieniać routera, gdybyś miał światłowód i chciał rozsyłać Wi-Fi i osiągać prędkości >100Mb/s. A co do konsoli to może się pojawić problem z podwójnym, NATem w grach multiplayer, więc najlepiej skonfigurować nowy router tak, że zmieniasz mu adres na taki, żeby był w sieci Liveboxa, ale niezajęty przez żadne urządzenie, wyłączasz
@MichaelT128: a co z urządzeniami mobilnymi, jeśli będę chciał je podłączyć do sieci rozsyłanej asusem, jeśli wyłączę DHCP? To nie służy przypadkiem do automatycznego ustawiania adresów dla urządzeń? Z góry sorki, jesli głupie pytania zadałem ¯\_(ツ)_/¯
@MichaelT128: To myślę, że zrobię tak. Kupię najpierw AC1200G+. Sprawdzę, jak działa. Jak będzie niedosyt, dokupię tego RP-N12 ( ͡° ͜ʖ ͡°). Co do problemów z konfiguracją, to myślę, że ich nie będzie, ale w razie czego na pewno będę pamiętał o Twojej ew. pomocy :)
@MichaelT128: zdecydowanie lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°), choć ostatni werdykt otrzymam, kiedy wszyscy przetestują w domu. Generalnie z podwórka nawet lepiej łapie. Jedynie nie podoba mi się krótki przewód zasilacza od nowego routera.