Wpis z mikrobloga

#komputery #pc #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #informatyka #windows #hardware

Od jakiegoś czasu komp mi chodzi tragicznie wolno.Od uruchomienia go przyciskiem do usłyszenia dźwięku powitalnego na Windows trwa 4 minuty, ale i tak muszę czekać 20 żeby cokolwiek zrobić.Tnie się jak samotne emo na walentynki. Uruchomienie przeglądarki trwa minimum 2 minuty, 4-6 stron na niej otwartych (Google chrome) to już trochę zamuła. Z tego też powodu pomyślałem by sobie kupić dysk SSD. I teraz pytanie do was, czy to dobry pomysł i kupno tego dysku, i zainstalowanie na nim Windowsa rozwiąże moje problemy z wydajnością? I czy szybciej działać będzie tylko to co będzie na SSD a te gry/programy które są po-instalowane na moim obecnym dysku będą się tak samo ciąć jak się cieły? Wspomnę też że jestem graczem i fajnie by było pograć w jakieś nowsze gry bez ścin(ofc wiem że wydajność w grach zależy też od grafiki i procka). Domyślam się że przy wyorze dysku powinienem patrzyć głównie na pojemność i prędkość zapisu i odczytu, czy coś jeszcze? Nie mam żadnych preferencji co do marki.Jak ktoś ma SSD to proszę o pozostawienie komentarza czy mocno odczuł przejście na SSD i wydajność faktycznie wzrosła.
  • 5
@temokkor SSD naprawdę może ci pomóc, teraz są tanie dyski, jednak najpierw podaj wszystkie parametry twojego komputera. Co do tego czy programy będące na innym dysku niż ssd będą działać szybciej nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od procesu. Jeżeli program działa tak, że po uruchomieniu wykonuje operacje zapisu/odczytu w tymczasowym katalogu na dysku SSD, to program będzie działać szybciej, jeżeli chodzi o odczyt/zapis ze zwykłego dysku, ssd nic tutaj nie zmieni.
Jeżeli program działa tak, że po uruchomieniu wykonuje operacje zapisu/odczytu w tymczasowym katalogu na dysku SSD, to program będzie działać szybciej, jeżeli chodzi o odczyt/zapis ze zwykłego dysku, ssd nic tutaj nie zmieni


@Testuje_Toster: A jak zazwyczaj jest przy grach i przy przeglądarkach internetowych z tym?
mój komp:
procesor Intel core i7-860
4 GB ram DDR3-1333Mhz
płyta główna: foxconn H55MXV
Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 730(tylko karta graficzna byłą wymieniana odkąd
@temokkor Przy przeglądarce oraz dysku SSD odczujesz sporą różnice, strony będą ładować się szybciej, bo po prostu zapis/odczyt będzie szybszy za sprawą dysku. Gry będą lepiej działać, jeżeli będą znajdować się na dysku SSD. Proponuję oprócz dysku zakup dodatkowo pamięć RAM, jednak SSD powinien być w twoim przypadku priorytetem. Gdy zobaczysz różnice w prędkości, już nigdy nie będziesz chciał wrócić na zwykły dysk.