Wpis z mikrobloga

@chilling: Aktualnie widzę 2239 plusów. Zakładając że wymyślenie i napisanie pytania trwa zaledwie 15 sekund, jesteś w stanie "obsłużyć" 240 osób na godzinę, co znaczy że jak usiądziesz teraz to skończysz kolo drugiej w nocy. W czasie jednak kiedy to pisałem, co zajęło dwie minuty, przybyło 8 plusów. Jeżeli to tempo się utrzyma, o drugiej w nocy będziesz miał zaledwie 2239 plusów do obsłużenia.

Miłej zabawy!
  • Odpowiedz
@chilling: Świetne pytanie ale żeby w pełni zrozumieć te sprawę, powinienem trochę przybliżyć geomorfologie tej pięknej rzeki. Otóż Wisła w Warszawie płynie przez całą długość miasta, na odcinku około 31 km, środkiem Doliny Wisły położonej pomiędzy dwiema wysoczyznami morenowymi - Równiną Warszawską i Wołomińską.

Od połowy XIV wieku była tutaj naturalną rzeką roztokową. Zaczęło się to zmieniać z chwilą rozpoczęcia jej regulacji w 1885 roku. W północnym rejonie miasta na odcinku od Saskiej Kępy do Bielan występuje przewężenie koryta wielkich wód znane jako gorset warszawski. Powyżej niego znajduje się łuk Wisły znany jako łuk siekierkowski Wisły oraz niespotykane nad środkową i dolną Wisłą, około 7 km rozszerzenie tarasu zalewowego.

Wisła jest traktowana na ogół jako strefa korytowa tarasu zalewowego. Wśród form geomorfologicznych osadów rzecznych (aluwiów) tej strefy wyróżniają się m.in. kępy, duże odsypy (przewały i zaspy przykorytowe), obniżenia łach i dolinki
  • Odpowiedz