Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #matematyka

Jak już uczymy się procentów, to mam taką ciekawostkę/zagadkę/zadanie.

Załóżmy, że żyjemy w kraju, w którym przy przekazywaniu pieniędzy musimy płacić 5% podatku.


Najpierw przykład:

Mam 100 zł. Jak komuś będę je dawał, to muszę mu dać o 5% więcej. Ile muszę mu dać?

100 + 5% = 105

Odpowiedź 105 zł.

Zadanie:

Ktoś będzie mi dawał pieniądze. Jak będzie mi dawał, to tak samo musi mi dać o 5% więcej. Ile musi mieć na początku, żebym dostał 100 zł?

x + 5% = 100
x = ?
  • 13
@midget: popsułeś :P Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że 95, ale tak nie jest.

W spoilerze rozpisane rozwiązanie.


@sphinxxx: @MojaPuffa: może treść zadania nie jest idealna (załóżmy, że ten podatek ma odprowadzić ten co dostaje, a nie ten co daje :P ), ale chodziło o liczenie procentów.

Jak jest duży procent to widać, że coś jest nie tak. Ale im mniejszy, tym bardziej nie widać tej różnicy i zaokrąglenia mogą zgubić. Tutaj 95 vs ~95,24, ale jakby zamiast 5% było 0,5% to by było 99,5 vs ~99,5025. Trudno
@sphinxxx łeb masz błędny. Ma dać komuś 100 i odprowadzić 5%, więc w sumie wyniesie go to 105 zł. Drugie zadanie polega na tym, że wynik - 100 zł stanowi 105% kwoty startowej (czyli x). Co za tym idzie, dzielimy 100 przez 105, wynik mnożymy razy 100 wychodzi nam kwota początkowa (x), czyli po zaokrągleniu 95,24