Wpis z mikrobloga

Pytanie. Powiedzmy że założyłem portfel electrum na którym miałem parę drobniaków #bitcoin komputer przepadł ale mam zapisany seed. Czy po wpisaniu seed do nowo zainstalowanego electrum otrzymam swoje #kryptowaluta i drugie pytanie czemu ludzie kiedyś gubili bitcoiny jak przepadł im dysk? Chodzi o to że wtedy nie było seedów? Dzięki
  • 12
@goly8622: Przed bip32 nie było seedów. Tylko jeden privkey i publickey do niego.
Często zamiast zapisywania klucza zapisywano plik dat portfela. Prawdopodobnie o takie straty chodzi, tego pliku.
W nich były zapisane privkeye

Odp. Tak, twoje btc będą dostępne gdziekolwiek, na jakimkolwiek portfelu obsługującym ten sam standard.
Odradzam korzystanie z electrum i jakichkolwiek portfeli na PC. Winda, Linux oraz masa softu na tych systemach ma pełno dziur. Dużo bezpieczniejsze są portfele
Dużo bezpieczniejsze są portfele mobilne. Najlepiej iOS lub Android 6.0 w zwyż.


@cyberpunkbtc: srajfon jest spoko ale Androidy też często są dziurawe jak ser szwajcarski. Głównie z powodu niewspierania aktualizacji przez producentów telefonów. Chodzi o to, że jak producent przestaje sprzedawać jakiś model lub już po prostu już nie jest to topowy model to mają już #!$%@? na wspieranie aktualizacji do nowszych wersji.
Głównie z powodu niewspierania aktualizacji przez producentów telefonów.


@drakkar: Dobrze że to rozumiesz. Ja nienawidzę Apple i nie używam, ale szczerze jeżeli chodzi o systemy mobilne to są dużo bezpieczniejsze. Szeroki temat
@drakkar: No ok, ale "srajfon" ma zamknięty kod źródłowy i nie wiesz czy nie ma backdoorów xd Lepiej chyba używać Replicanta, bo go ogarniają (jakoś), a chcą stworzyć w pełni otwarty smartfon na ile to możliwe (no i inne tego typu projekty).

Natomiast Andreas mówił o tym, że lepiej mieć portfel na Androidzie niż na Windowsie ... ale nie wiem czy to dobra droga :D
@goly8622:

ale czy seed istnieje od zawsze?

Raczej:
Czy seed są używane od zawsze do generowania kluczy prywatnych?

Nie. Kiedyś było inaczej: aplikacja generowała zestaw kluczy i trzymała je na dysku - trzeba było robić backupy.