Wpis z mikrobloga

@lunga: chyba że robisz Belga, gdzie sypią cukier na kilogramy żeby zwiększyć wytrawność piwa.

Ale póki OP nie powie dokładnie czego chce, to mogę mu powiedzieć najwyżej, żeby policzył sobie % odfermentowania (oczywiście, cukier da 100% odfermentowanie) i określił się jakiego efektu oczekuje. @Bogdan23:
@Bogdan23: do BGSA daje się 10-20% cukru, pod sam koniec gotowania. Ja bym sugerował cukrem podbić do ok.18 blg. Zacierać na wytrawnie. Bimbrowego alkoholu unikniesz, zaczynając fermentację w niższej temperaturze, stopniowo podnosząc do "belgijskiej" temperatury. Alkoholowego grzania w przełyku przy tej mocy raczej trudno będzie uniknąć.
@Bogdan23: na szybko przeliczyłem sobie recepturkę na ok. 20l.
16,5 plato z 6 kg słodu. 0,5 cukru podbija do 19 plato. Kolejne 160 g do refermentacji (gazujemy wysoko, do ~3 vol) da 19,7 plato, 7,5% alko. Łącznie masz ok 90% słodu i 7,5%+2,4% cukru.
Jeśli chcesz jeszcze wytrawniej, odejmij powiedzmy 0,5 kg słodu, cukru do gotowania daj 0,75 kg - wtedy będziesz mieć 14% cukru, 19,5 plato, 9,5% alko. Szacowane odfermentowanie
@Bogdan23 jak robiłem belgian strong ale to dodałem 20% cukru. Ostatecznie osiągnąłem 21 brix, po fermentacji 2 blg co daje ponad 11% abv xD
Startowałem w niskiej temperaturze i powoli ja zwiększałem. Osiągnąłem czysty belgijski profil. Alkohol czuć jedynie w formie rozgrzewania w żołądku :)
@Bogdan23 cukru do refermentacji jest tak śmiesznie mało że nie ma wpływu na smak. Ogółem do piw które nie są belgami ~5% zasypu sprawia że piwo jest dużo wytrawniejsze bez negatywnych nut. Do bgsa z 10-15% można lekko rzucić, ale ja bym polecał dać w formie syropu w momencie jak fermentacja będzie powoli się zatrzymywac (zwykle około 3 dnia po starcie)