Wpis z mikrobloga

Jezu, jak ludzie nie rozumieją smart contractów to jest dramat.
Wg mojego kolegi możesz napisać smart contract spadku, czyli że jeśli umrzesz to kryptowaluty przechodzą dajmy na to na adres syna.
No i fakt da się tak zrobić, np. ustawiając jakąś przyszłą datę kiedy smart contract się uaktywni, jednocześnie dając możliwość właścicielowi contractu przedłużać tę datę. Tzn. ja bym tak zrobił, może są lepsze sposoby.
Ale nie.. wg mojego kolegi umierasz i smart contract jest tak bardzo mądry, że się automatycznie uaktywni xDD

Dopiero po pol godziny tlumaczenia zrozumiał, że to tak nie działa i poczuł się oszukany, bo gdzieś na jakiejś stronie czytał, że tak się da. A w takim razie jak się nie da to smart contracty są bez sensu, a Ethereum jest bezużyteczne xd
III rok studiów informatycznych xDDD

#ethereum #kryptowaluty
  • 20
@trevoz: Myślę ,że można ustalić zależność na akcję. Powiedzmy,że jeżeli ktoś nie wykona jakiejś akcji przez określony czas to wykona się kontrakt. Ale nie mam konceptu jak to zestawić z automatycznym sprawdzaniem aktu zgonu* nie jestem programistą, może jest jakieś API do sprawdzania czy dany PESEL jest aktywny czy coś podobnego
@trevoz jestem laikiem, manm pytanie. OK jak umre, to niejako prywatna I mało nośna sprawa, ale czy można napisać kontrakt tak żeby sam się odpalal? Jak temperatura 23 września przekroczy 22'C to wypłacić na nr....., jak legia wygra ligę mistrzów to....... nie no żartuje. Ogólnie czy istnieją narzędzia które same spradzldzily by czy dany czynnik zaistniał po czym wykonały zadanie, bez ingerencji, na zasadzie wystrzel i zapomnij.
Ale nie mam konceptu jak to zestawić z automatycznym sprawdzaniem aktu zgonu* nie jestem programistą, może jest jakieś API do sprawdzania czy dany PESEL jest aktywny czy coś podobnego


@koszyk2: raczej wątpię, aby zwykły śmiertelnik mógł sprawdzić po numerze PESEL czy dana osoba żyje czy nie ;)

Myślę ,że można ustalić zależność na akcję. Powiedzmy,że jeżeli ktoś nie wykona jakiejś akcji przez określony czas to wykona się kontrakt.


to jest chyba
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

jestem laikiem, manm pytanie. OK jak umre, to niejako prywatna I mało nośna sprawa, ale czy można napisać kontrakt tak żeby sam się odpalal? Jak temperatura 23 września przekroczy 22'C to wypłacić na nr....., jak legia wygra ligę mistrzów to....... nie no żartuje. Ogólnie czy istnieją narzędzia które same spradzldzily by czy dany czynnik zaistniał po czym wykonały zadanie, bez ingerencji, na zasadzie wystrzel i zapomnij.


@Obruni:
Na pewno da się
wg mojego kolegi umierasz i smart contract jest tak bardzo mądry, że się automatycznie uaktywni


@trevoz:
phi
kupujesz rpi0w + modem lte + sensory, budujesz swoj wlasny holter, piszesz kawalek kodu, jezeli cisneinie spadnie do 0 to uruchamiasz smarta. Proste?
Proste?


@r0k0: chyba ze bateria padnie

Na pewno da się to zrobić,


@trevoz:

ja bym to nawet tak zmodyfikował że osoby co maja dziedziczyć wiedzą o tym i pingują twoje konto jak jestes trup jak nie odpowiesz po X czasie przesyłana jest kasa do tych co wysłali kase, bo reszta mogla stracić konta i tak.
i smart contract jest tak bardzo mądry, że się automatycznie uaktywni xDD


@trevoz: no bo w końcu jest SMART albo DUMB smart mysli za Ciebie a DUMB robi co mu kod każe.

@r0k0: @r123: @Jaderink: @trevoz: @cyberpunkbtc

Wg mnie DAO to był jedyny smart kontrakt na ETH, jak zadziałać miał #!$%@? to system użytkowników go funkcją "smart" wyłączył, on był naprawdę "smart" / czemu ma sie haker
@WeselnyGiermek00 @r0k0: @r123: @Jaderink: @trevoz: @cyberpunkbtc

Andreas pisze, że ta nazwa nie jest właściwa, w blockcchain można zrobić program i to też bardzo ograniczony, a pierwotne rozumienie kontraktu to był cyfrowy kontrakt prawny

The term smart contract has been used over the years to describe a wide variety of different things. In the 1990’s, cryptographer Nick Szabo coined the term and defined it as “a set of promises,
@cyberpunkbtc: kotki nie są aż takie głupie,
każdy jest inny, bo mają mutowane dna, to piewszy cyfrowy asset którego każda sztuka jest unikalna, to przeciwieństwo bitcoina, czy innych tokenów, które są fungible,

taki non-fungible asset może rozwiązać problemy które mają pewne gry