Wpis z mikrobloga

#muzyka #caramelldansen #memologiastosowana #eurowizja #autotune #historia #wykopobrazapapieza #gimbohumor #heheszki #karachan #gruparatowaniapoziomu #mangowpis #ladnapani #4chan #osu #szewcja #japonia

Kojarzycie piosenkę Caramelldansen?

Opowiem trochę o jej historii i memach z nią związanych.

Szwedzki zespół Caramell, który ją stworzył niestety już nie istnieje ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ale piosenka nadal żyje za sprawą fikcyjnego zespołu Caramella Girls. Oryginalnie w teledysku były Kawaii Girls, ale zostały stworzone również Youngsters, które występują w remake`u piosenki i teledysku z 2018 roku. Oczywiście oryginał był w języku szwedzkim, a nie angielskim, która jest popularniejsza. Powstała również polska wersja tej piosenki (nie wspominając o innych językach).

Powstał również remix Caramelldansen (przyspieszona wersja) stworzony przez SpeedyCake. Na jej bazie powstała mapa do gry osu! (gra muzyczna, w której trzeba szybko i rytmicznie klikać).

Jeśli chodzi o polskie wersje, to poza tą wymienioną wyżej, powstał również utwór "Inba wciaż trwa" (nie linkuję, bo wpis pewnie zostałby usunięty, ale wszystko jest na Youtube, więc znajdziecie), który naśmiewa się z Jana Pawła II. Domyślam się, że za utworem stoi ktoś z Karachanu. Wykonanie dosyć słabe, zaśpiewane przez chłopaka w trakcie mutacji - ale można zrozumieć brak przygotowania, bo w zamyśle pewnie miał być to tylko żart. Na fali tego powstało również wykonanie jakiejś dziewczyny (tytuł "Wykop ft. jakaś #!$%@? - Inba wciąż trwa cover"), a także mapa do osu! z tą piosenką (obecnie usunięta, ale wpis w wyszukwiarke pozostał). Inni wzięli to jeszcze bardziej na poważnie i przygotowali się bardziej: "Inba Wciąż Trwa Emotional Cover". Do czego dążę? Czemu wypisuję te przeróbki wykopowiczów/karaczanowiczów? Posłuchajcie melodii w ostatniej wersji "emotional". Caramelldansen grane na fortepianie? Nie znalazłem nigdzie tej melodii, a więc ktoś specjalnie to zagrał, aby zaśpiewać tą przeróbkę. Brawo! Melodia wyszła bardzo ładna (pomińcie kontrowersyjny tekst przeróbki, bo nie o niego tutaj chodzi).

Ale skąd się to wszystko wzięło? W jaki sposób Szwedzi wzięli się za tworzenie piosenek inspirowanych japońską kulturą, która opanowała cały świat? Trochę historii jest na Knowyourmeme i Wikipedii, ale to dla mnie za mało. Inspiracją (a właściwie wziętym w całości) do tańca był fragment intra z japońskiej bajki Popotan (1:43-1:45). Znalezione oczywiście na 4chanie (na /gif/) w postaci gifa. Kto dokładnie wymyślił ten taniec i namalował go w bajce jeszcze nie dotarłem - ale z pewnością od tego wszystko się zaczęło, bo treść piosenki jest właśnie o tym, żeby tańczyć (tekst SE->PL, EN->PL, PL). Wśród członków zespołu Caramell najwyraźniej był jakiś fan mangi/anime.

Taniec z Popotana stał się popularny za sprawą Caramelldansen. Na różnych konwentach (szczególnie manga & anime) można spotkać fanów naśladujących ten taniec.

Co się dzieje z piosenkarką, która zaśpiewała Caramelldansen? Jej zespól już nie istnieje. Malin Sundström (Malin Dinah Sundström) znana bardziej jako Dinah Nah, śpiewa obecnie sama.

W 2015 Dinah Nah startowała nawet do szwedzkiej Eurowizji z piosenką "Make Me (La La La)". Osoby z mainstreamu (tzn. normiki) pewnie najbardziej to kojarzą z całego wpisu. W Skandynawii Eurowizja jest traktowana bardzo poważnie i wybór odbywa się poprzez krajowy festiwal piosenki (wygrany jedzie na Eurowizję). Własnie w Melodifestivalen 2015 wystąpiła Dinah Nah z piosenką "Make Me (La La La)". Przegrała w półfinale (i kolejny raz w finale - tam są tzw. drugie szansy) z "Heroes" Månsa Zelmerlöwa, który ostatecznie wygrał Eurowizję 2015. Co by osiągnęła Dinah Nah na Eurowizji, gdyby nie mocna pozycja Månsa Zelmerlöwa w tym roku możemy tylko zgadywać. Jako ciekawostkę dodam, że na Melodifestivalen 2018 wystąpiła polska piosenkarka Margaret (Małgorzata Jamroży) z piosenką "In My Cabana", która oczywiście nie wygrała (chociaż miała łatwiejsze zadanie niż Dinah Nah, bo zwycięzca Melodifestivalen 2018 Benjamin Ingrosso z "Dance You Off" w Eurowizji 2018 zajął "jedynie" - jak na kraj skandynawski - 7 miejsce, tzn. główny przeciwnik Margaret nie był zbyt mocny). Przegrała w finale przegrała z "drugiej szansy" (w ten sam sposób jak Dinah Nah).

Widać jak historia jednego utworu przenikała się przez różne obszary. Od japońskich bajek mangi/anime, poprzez 4chan, hermetyczne środowiska jak Karaczany i Wykop, pojedyncze animacje, gify i obrazki, stając się memem i stylem tańca, zdobywając popularność na świecie i wchodzić do mainstreamu.


Szkoda, że zespół już nie istnieje. Chętnie obejrzałbym wykonanie Caramelldansen na żywo. Ale Caramelldansen wciąż istnieje w internecie i dopóki go nie zapomnimy (lub nie odłączą nam internetu), to będzie się rozprzestrzeniał.

W komentarzach poniżej kilka bonusów.
mk321 - #muzyka #caramelldansen #memologiastosowana #eurowizja #autotune #historia #w...
  • 17
  • Odpowiedz
Wołam @lonegamedev, bo wkleiłeś w [tym znalezisku]https://www.wykop.pl/link/4429345/kler-czyli-smarzowski-o-pedofilii-w-kosciele/) powiązane do "Inba Wciąż Trwa Emotional Cover". Melodia w tej przeróbce (Caramelldansen grany na fortepianie) zachęciło mnie do napisania tego wpisu. Oczywiście większość z tej wiedzy znałem wcześniej, ale zaskoczyło mnie to, że Caramelldansen jest znany bardziej niż mi się wydawało. Jeśli znasz tą osobę, która zagrała, to poproś, żeby wrzuciła gdzieś też wersję z samą melodią (bez śpiewania tego tekstu, bo jest
  • Odpowiedz
@mk321: zdecydowanie wolę oryginalny eurodance. Jak się go posłucha kilka razy i się wczuje to nadal jest to całkiem szybki, żwawy kawałek. No i Szwedki mają ładne głosy ()
  • Odpowiedz
@mk321: nie jestem pewien, ale raczej słyszę dwugłos w utworze. Da się to wyłapać: w drugiej zwrotce 1:30-1:40 jedna śpiewa, a dalej druga. Różnica w barwie jest niewielka, ale mi się wydaje, że słyszę dwa różne głosy. Refren raczej na pewno obie śpiewają razem. Ale która to która... ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz