Wpis z mikrobloga

Co można robić za pomocą #python?

Back-end with Django, TurboGears, web2py, Pylons, Zope, and WebWare

GUIs with Tkinter and PMW or wxPython GUI API or Dabo

Database Programming

Game programming and multimedia with pygame, cgkit, pyglet, PySoy, Panda3D, and others

Serial port communication on Windows, Linux, and more with the PySerial extension

Image processing with PIL and its newer Pillow fork, PyOpenGL, Blender, Maya, and more

Robot control programming with the PyRo toolkit

Natural language analysis with the NLTK package

Instrumentation on the Raspberry Pi and Arduino boards

Mobile computing with ports of Python to the Google Android and Apple iOS platforms

Excel spreadsheet function and macro programming with the PyXLL or DataNitro add-ins

Media file content and metadata tag processing with PyMedia, ID3, PIL/Pillow, and more

Artificial intelligence with the PyBrain neural net library and the Milk machine learning toolkit

Expert system programming with PyCLIPS, Pyke, Pyrolog, and pyDatalog

Network monitoring with zenoss, written in and customized with Python

Python-scripted design and modeling with PythonCAD, PythonOCC, FreeCAD, and others

Document processing and generation with ReportLab, Sphinx, Cheetah, PyPDF, and so on

Data visualization with Mayavi, matplotlib, VTK, VPython, and more

XML parsing with the xml library package, the xmlrpclib module, and third-party extensions

JSON and CSV file processing with the json and csv modules

Data mining with the Orange framework, the Pattern bundle, Scrapy, and custom code

Cytat z książki Learning python 5th edition.
Troszkę to edytowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#programowanie #naukapythona #zikenpython
  • 11
  • Odpowiedz
@Zik3n: Trochę z dupy te przykłady bo przy image processing powinno się znaleźć przede wszystkim OpenCV, PyOpenGL powinien polecieć do game programming, przy artificial intelligence wypadałoby wpisać scikit.learn, TensorFlow czy Keras a przy data mining brakuje oczywistego pandas. Trochę opis wszystkiego ale nie tego z czego się korzysta na codzień ;)
  • Odpowiedz
@Philopolemus_Fronius: (prawie) poprawne rozpisane? Słyszy że dzwonią ale nie wie w którym kościele (autor książki). A tak na serio to masz już jakiś punkt zaczepienia ale jak @araneo (dzięki Ci za to) napisał, są już lepsze rozwiązania. Książka jest z 2013 roku.
  • Odpowiedz
przy artificial intelligence wypadałoby wpisać scikit.learn, TensorFlow czy Keras a przy data mining brakuje oczywistego pandas


@kamil062: @Zik3n To właśnie jest przykład na to, jak się szybko wiedza szczegółowa dezaktualizauje, część z tych rzeczy w 2013 była w takim stanie, że słyszeli o nich tylko nieliczni.
  • Odpowiedz
ale sklearn ma już ponad 10 lat.


@kamil062: Tak mi się zdawało, ale po to odniosłem się do popularności a nie do faktu istnienia. Ja sam pierwszy raz usłyszałem ok. 2012 (mimo, że śledzę). Raczej należy założyć, że Autor popularnej książki słyszał wcześniej, być może uznał, że jeszcze nie czas. W odświeżonej wersji pewnie uwzględni wiele z powyższych uwag.
  • Odpowiedz