Wpis z mikrobloga

Kościoły św. Teresy

Do budowy monumentalnych budowli sakralnych wbrew pozorom dochodziło również w okresie powojennym. Bardzo ciekawym, a zarazem smutnym wydarzeniem była budowa nowego kościoła pod wezwaniem św. Teresy. Dlaczego?

Do 1963 r. przy skrzyżowaniu obecnej ul. Kopcińskiego z Rondem Solidarności znajdował się jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy budynek sakralny w Łodzi. Wybudowany w 1493 stary kościół, wtedy św. Wojciecha, stanął początkowo w podłódzkiej wsi Chojny. Kilkukrotnie przebudowywany, dotrwał tam do lat 20. XX wieku, kiedy to został zastąpiony przez nowy. Stary budynek przeniesiono w 1927 r. właśnie w rejon ul. Kopcińskiego - ówczesne skrzyżowanie ul. Zagajnikowej i Pomorskiej, w spokojnej części miasta. Przemianowano go też na św. Teresy.

Mały drewniany kościółek i tam nie postał długo. W 1950 r. niemal dokładnie w tym samym miejscu ruszyła budowa ogromnej budowli, zgodnej ze standardami socrealizmu. Budynek zaprojektowali Józef i Witold Korscy. Nowy kościół św. Teresy ukończono na początku lat 60. Obecnie jest budowlą charakterystyczną i rozpoznawalną w tej części miasta, za sprawą potężnej kopuły budynku.

Pamiętający czasy króla Jana Olbrachta, zabytkowy, drewniany i mały kościółek, tym razem nie znalazł nowego miejsca - został rozebrany w 1963 r. wraz z wybudowaniem nowego. Dzisiaj jest jedynie wspomnieniem na starych fotografiach.

Poniżej na fotografii dwa kościoły św. Teresy, stary i nowy - początek lat 60. XX wieku.

#lodz #historialodzi #historia #architektura #koscioly #gruparatowaniapoziomu
Pobierz lesio_knz - Kościoły św. Teresy

Do budowy monumentalnych budowli sakralnych wbrew ...
źródło: comment_65pOrjDNgD0wxYsT4PDwYBi0TPUsYC69.jpg
  • 3
@lesio_knz: Czytałem kiedyś, że obok tego starego kościoła, gdy stał jeszcze na Chojnach, był cmentarz. Czy wiadomo, co się z nim stało? Zlikwidowano go w trakcie budowy nowego kościoła?
@ivbefre: Nie potrafię w tej chwili udzielić Ci precyzyjnej odpowiedzi. Jeśli masz na myśli przykościelny cmentarz, to prawdopodobnie został on zlikwidowany, gdyż w międzywojennej Łodzi na Chojnach były już dwa duże cmentarze, obecnie są to cmentarze parafii św Franciszka przy Rzgowskiej i św. Wojciecha na Kurczakach. Pamiętajmy też, że po cmentarzu staromiejskim przy placu kościelnym, skąd został przenoszony również drewniany kościółek pod koniec lat 80. XIX w. - zachował się do