Wpis z mikrobloga

Mireczki z #architektura, #budownictwo czy #budowadomu, mam pytanie. Mamy z różową działkę na której chcemy się budować, i jest ona (działka) trochę wąska, ma 40m długości i w 1/3 ma 15.5m a w 2/3 długości 16.5 m szerokości. Sprawa wygląda tak, że wg. prawa budowlanego można dom budować 3m od granicy jak ściana nie ma okien w stronę tej granicy, ale jest też punkt który mówi, że dla działek <16m szerokości można budować się do 1.5m od granicy.
I tutaj pytanie, co to w naszym wypadku oznacza? Czy na długości gdzie działka ma 15.5m możemy budować się do 1.5m, a na części 16.5 3m? Czy na całości 3m bo większość jest szersza niż 16m?

Czy ktoś to praktycznie przerabiał? Prawo nie jest jednoznaczne, nasz architekt uważa, że 3m skoro większość działki jest szersza....
  • 8
Prawo nie jest jednoznaczne


@Prokto: Ja bym jednak nie ryzykował i interpretował jak architekt bo później możesz skończyć na kilkuletnim użeraniu się w sądzie albo nawet nakazie rozbórki postawionego już budynku(kilka lat temu stawiałem taki dom który właśnie poszedł do rozbórki bo sąd cofnął pozwolenie na budowę na etapie SSO).Architekt inwestora źle zinterpretował przepisy i tak się skończyło.
@darek-jg: możesz powiedzieć coś więcej o rozbiórce tego budynku? Kto złożył wniosek do sądu? Kto wydał pozwolenie na budowę? Kto poniósł koszty rozbiórki i rozprawy? Broniłeś się? Przecież miałeś pozwolenie na budowę... Ktoś opracował projekt (architekt, projektant), a wniosek o pozwolenie sprawdzał urzędnik i nie wnosił zastrzeżeń do usytuowania budynku?
@Prokto: Najlepiej wybrać się do starostwa (urzędu miasta) i dowiedzieć jak interpretują ten przepis.
Czy dla danej działki obowiązuje plan miejscowy, bo może on reguluje usytuowanie obiektu?
Przepis, który przytoczyłeś brzmi jeszcze inaczej, bo nie tylko do 1,5m od granicy, ale również bezpośrednio przy granicy.
@SlodkoGorzki: jest plan miejscowy, ale on tego akurat nie definiuje. Jest tam info o maksymalnej wysokości, powierzchni itp.

W granicy po drugiej stronie stoi już budynek sąsiada, wg. architekta wybudować w granicy możemy się tylko tyle ile sąsiad, a chcielibyśmy wybudować dłuższy dom.
@Prokto: @SlodkoGorzki: "Przepis, który przytoczyłeś brzmi jeszcze inaczej, bo nie tylko do 1,5m od granicy, ale również bezpośrednio przy granicy"
Dowiedz się dokładnie, bo coś mi się obiło o uszy, że ten przepis został całkiem wycofany i zostało tylko to 3m i nie mniej w żadnym przypadku
@SlodkoGorzki: nie wiem czy dokładnie to masz na myśli mówiąc o literze L, ale chcemy zrobić budynek dłuższy od sąsiada, na tej długości co jest sąsiad dobudować się do niego, a poza jego obrysem odsunąć się te 3 lub 1.5m jak się da.
@Prokto: Ja nie byłem inwestorem,tylko budowałem.Decyzja wydana przez Starostwo została zaskarżona przez sąsiada ale skarga została odrzucona więc inwestor postanowił budować,niestety odwołanie sąsiada do wyższej instancji zostało uwzględnione i decyzja o pozwoleniu na budowę cofnięta,następstwem tego był nakaz rozbiórki.Winnym według urzędników jest architekt adaptujący projekt bowiem był to budynek bliźniaczy ale nie identyczny z sąsiednim i ściana w granicy działki była krótsza niż sąsiada a że była jakaś zmiana przepisów która