Wpis z mikrobloga

@Aryo: fajnie miasta zaznaczyli i ta kolejność numeracji np że rosyjski dominuje nad białoruskim. Widać ślad po akcji Wisła, po Słowackiej stronie zostali prawosławni. Niemcy opuścili Siedmiogród zostali tylko Węgrzy. No i widać jak zapalne są mieszany obszary, kraje bałtyckie i D----s. Serbów i Węgrów to chyba bardziej boli d--a od Polaków o stracone obszary.
  • Odpowiedz
@dertom Chciałbym zobaczyć wersję przed i po i ii wś nałożone na siebie, pewnie i samemu mógłbym taką wykonać w GISie czy Surferze na bazie jakich starych map chociaż nie wiem po co by mi to było :d
  • Odpowiedz
@Aryo: Fajny pomysł. Kiedyś wrzuciłem mapę polskiego zasięgu językowego z początku XX wieku na mapie współczesnych granic. W sumie Ukraińcy mało stracili z ziem przez siebie zamieszkanych. Kubań, Don, klin karpacki jesli podciągnąć Łemków pod nich. W przypadku Polaków przesunięcia są olbrzymie; eksperyment na żywym organizmie. Jak liczyłem 30 % obecnego obszaru Polski jest spoza stałego obszaru polskojęzycznego/kulturowego. Pomorze Zachodnie to jest w ogóle terra incognita razem ze Szczecinem.
  • Odpowiedz
@dertom: a tak z ciekawości. Miałbyś jakieś mapy które możnaby na siebie nałożyć? Idealnie byłoby gdyby to był ten sam autor lub kartografia z tej samej "szkoły kartowania i przedstawiania danych na mapie"
  • Odpowiedz
@Aryo: zawsze są różne, a co byś chciał konkretnie jakiś kraj? W Atlasie HIst Polski są mapy językowe pocz XX wieku, nowożytność, średniowiecze i wczesne średniowiecze. Plus on jeszcze robił na tej samej podstawie. https://www.deviantart.com/arminius1871/art/Eastern-Germans-in-Europe-683120311 i dla Polski też.
https://www.deviantart.com/arminius1871/art/Polish-settlement-and-presence-in-Europe-689990629
A tak w swoich zbiorach zawsze są pojedyncze mapki. Tu masz lepszą jakość tego powyższego.
dertom - @Aryo: zawsze są różne, a co byś chciał konkretnie jakiś kraj? W Atlasie HIs...

źródło: comment_xLStmxmqzWTUIBrk0nrKrKBDDT9SiZNt.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Aryo: fajnie miasta zaznaczyli i ta kolejność numeracji np że rosyjski dominuje nad białoruskim. Widać ślad po akcji Wisła, po Słowackiej stronie zostali prawosławni. Niemcy opuścili Siedmiogród zostali tylko Węgrzy. No i widać jak zapalne są mieszany obszary, kraje bałtyckie i D----s. Serbów i Węgrów to chyba bardziej boli d--a od Polaków o stracone obszary.


@dertom:
1. Kolejność numeracji na tej mapce nie ma nic wspólnego z tym,
  • Odpowiedz