Wpis z mikrobloga

#google #sheets
Jako ze jestem totalnie nowy (od doslownie wczoraj interesuje sie tematem) w kwestii skryptowania w arkuszach google, mam dwa pytania - jedno, ktore w ogole stawia na szali sens mojego planu:
1. czy skrypty moga wykonywac sie wtedy, gdy arkusz nie jest przez nikogo wyswietlany, tj chce o zadanej godzinie robic jego kopie, lecz niekoniecznie gdfzies w danej chwili z niego korzystajac.

I drugie, zeby zrozumiec jak toto działa:
2. Często skrypty zaczynają sie od przypisania do zmiennej wartosci wywoływanej przez SpreadsheetApp.... Kiedy jest to niezhbedne, a kiedy mozna odpuscic (wstepnie napisalem kilka prostych fukncji bez tego wywolania - jak funkcja pomnozPrzezDwa itp - i dzialaly bez tej linijki)? Wiem, ze to pytanie dla wiekszosci jest banalne, ale przyspieszy mi z opanowaniem poczatkow zabawy z ta dziedzina (musze powiedziec, ze im wiecej czytam, tym bardziej podoba mi sie google sheets :)
  • 4
@Uzytkownik_Wykopu
Ad. 1 dzieki, czyli warto sie mocniej wgryzać w temat :)
Ad 2. przepraszam, jak pisalem,dopiero wgryzam sie w temat i mam lekki chaos czytajac wszystko :)
Chodzi mi o to, ze np. fukcja:

function potega(komorka){
return komorka*komorka
}

działa bez wywolywania SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet itp (ot w komorce wpisuje wtedy "=potega(B2)"), a czytajac przyklady niektorych funkcji widze, ze zazwyczaj zaczyna sie wlasnie od pobrania aktywanego arkusza itp
I nie do konca rozumiem,
@thomeq: SpreadsheetApp.xxx można mniej więcej przetłumaczyć jako "tenSkoroszyt.cośtam".

Funkcja, którą napisałeś nie potrzebuje się w żaden sposób odnosić do aktywnego skoroszytu, jest funkcją w znaczeniu tego samego co =SUMA(). Czyli, żeby ją wykonać musisz ręcznie wpisać w komórkę, podać argumenty, wynik będzie we wpisanej komórce.
Od niedawna można nagrywać makra - ich wynikiem jest kod skryptowy. Nagraj cokolwiek i poczytaj sobie kodzik, który się nagrał.