Wpis z mikrobloga

Ciekawostki z Poznania i okolic :)

Hej projektanci architekci. Witajcie na budowie HogWart'a. Z pewnością nie jeden z was zastanawiał się projektują gotycki zamek jak opisać formę architektoniczną owego budynku w opisie technicznym czy też na potrzeby decyzji środowiskowej. Oto poniższy przykład takiego opisu, który z powodzeniem został łyknięty przez starostwo Oborniki w pobliżu Poznania i który może wam zaoszczędzić rozterek. Nice $hit Oborniki, nice $hit.


"Budynek stanowić będzie formę piętrzącej się bryły zwieńczonej dominantą, z 15 kondycjami, w tym 14 nadziemnymi oraz jedną podziemną". "Smukła dominanta" to wieża, która w najwyższym punkcie sięgnie 47,96 m. Pozostała część budynku w przeważającej części nie przekroczy 15 m. Podanie jego wysokości jest o tyle trudne, że jego bryła nie będzie zwarta - "na szerokiej bazie dolnej kondygnacji zaprojektowano zestaw brył piętrzących się w górę i stopniowo wytracających wysokość”. Całość zamknie się w "kompozycji mniejszych form”.

"Włala". No i można budować zamek w środku Puszczy Noteckiej na wyspie jeziora będącego częścią wód płynących i obszaru Natura 2000. Hello, its that simple. :)

Trzeba przyznać, że już na obecnym etapie widać, że przedmiotowa inwestycja #!$%@? się nienachlaną i wtapiającą się w okoliczny krajobraz architekturą. Surowe gotyckie formy budzą skojarzenie z średniowiecznym skromnym modelem życia ukierunkowane są na kontemplację życia wiecznego i pielęgnowanie w sobie pozadoczesnych wartości. Do ch%$ Pana... aż przejrzałem sobie jak wyglądają rezydencje Ukraińskich Baronów z przed rewolucji Euromajdanu i muszę powiedzieć, że wysiadają w przedbiegach w porównaniu z tym co tu się odObornicza :D

Lokalnym władzom w starostwie Oborniki pewnie właśnie robi się ciepło na sercu, że za chwilę staną się miejscem pikniku wielu stacji telewizyjnych czy też innej maści reporterów, bo niechcący ktoś w necie zrobił "Hey wait, wdf?" i się zaczęło. A szło tak dobrze, od kilku ładnych lat udawało im się utrzymywać tą budowę dość skutecznie w tajemnicy i nikt się nie wtrancał.

Zachodzę jednak w głowę, jakim że cudem inwestycja ta, która trwa co najmniej od 2014 roku bo wtedy wydano pozwolenie na budowę, a w planach była od co najmniej 2011 roku, bo wtedy powstał miejscowy plan dla tego terenu, pozostawała do tej pory poza uwagą wszystkich. Jak można przegapić budowę zamku, który, gdy zostanie ukończony prawdopodobnie wypchnie zamek Książ z podium na czwarte miejsce i uplasuje się za Malborkiem i Wawelem?

Większość pewnie potępi tego rodzaju inwestycję, ale ja tak na gorąco to nie jestem wstanie, bo jeszcze przekopuję się przez wszystkie swoje dziecięce fantazje i wspomnienia obejrzanych filmów fantazy by podjąć próbę zebrania swojej koparki z ziemi. ;) Nie specjalnie interesuje mnie też która feudalna rodzina magnatów kapitalizmu wpadła na ten błyskotliwy pomysł, że ma potrzebę wybudowania fortecy na terenach reintrodukcji wilków, więc pozostawiam tą celebrycką część śledztwa pozostawić pudelkom i innym mediom, które lubią ślizgają się po powierzchni omawianych tematów.

Ciekawi mnie jednak co innego. Zakładając, że w Polsce oczywiście nie pisze się przecież planów miejscowych pod dewelopera, który zjawi się w urzędzie, w drzwiach z walizką pieniędzy, tylko pod potrzeby społeczne mieszkańców, to jak musiałby wyglądać proces decyzji planistycznych w starostwie powiatu w Obornikach?
Czy starostę nagle olśniło, że na terenie powiatu a najlepiej na terenach chronionych puszczy przydałoby się zbudować gigantyczną pseudo średniowieczną fortecę dla garstki ludzi? Bo.. why?
Z tego miejsca mam pytanie. Czy my o czymś nie wiemy, o czym wie starostwo w Obornikach? Spodziewamy się jakiejś katastrofy? Apokalipsy Zombi albo czegoś w tym rodzaju? W ilu jeszcze gminach czy też powiatach na terenie Polski powstały w ostatniej dekadzie plany miejscowe pod budowę zamków. Ok pomijam Poznań i zamek Gargamela bo nie chcę kopać leżącego, ale tak serio serio? WDF? :D

Na koniec szczególne podziękowania za możliwość wykorzystania zdjęć inwestycji dla profilu
Quadro Cinematography - Film Foto Dron - Maciej Borowczak
https://www.facebook.com/quadromb/

Post pochodzi ze strony https://www.facebook.com/stolatplanowania/posts/1861126497284141

Ktoś ładnie musiał tam posmarować? Czy jest tu jakieś drugie dno może?

#krecimymalysza #zamki xD #poznan #afera (?)
Pobierz Gregua - Ciekawostki z Poznania i okolic :) 

 Hej projektanci architekci. Witajcie ...
źródło: comment_FybFKxpr4ylhAlzDdW8jfTElXEKJOgFM.jpg
  • 14
@Gregua: Ale dlaczego sądzisz że "inwestycja ta (...) pozostawała do tej pory poza uwagą wszystkich"? Jak mnie bawi takie podejście! :D Było mnóstwo osób które o tym wiedziały. Od 2 lat jest tam budowa, zresztą ciężko ukryć te dźwigi które widać z każdego samochodu przejeżdżającego obok drogi... Same plany były dużo wcześniej, pisano nawet o tym w lokalnej prasie, na forach... i to już od dawna! W okolicy powstającego zamku planowanych
@OmenASR: to napisał autor komentarza na FB a nie ja ;) ale szczerze mówiąc sam mieszkam w Poznaniu już kilka lat i ja ani żaden bliski mi znajomy (bo by mi podesłał info), nic na ten temat nie wiedział. Wg mnie też internet trochę to przespał xD