Wpis z mikrobloga

ZD;NP - w ramach ćwiczenia szybkiego pisania na klawiaturze przetłumaczyłem treść standardowego e-maila o Artykule 13 z saveyourinternet.eu na polski. Udostępniam, bo może komuś się przyda. Lepiej późno niż wcale :)

Dzięki mojemu poważnie zaburzonemu rytmowi okołodobowemu i wakacyjnemu absolutnemu brakowi rzeczy do roboty, wziąłem się za wysyłanie mailów do posłów (lepiej późno niż wcale). Mając w pamięci wskazówki z którejś ze stron poświęconych tej sprawie, zdecydowałem się na zmodyfikowanie treści e-maila aby była bardziej osobista. Więc... przetłumaczyłem go w całości na polski. Nie jestem profesjonalistą a mój angielski nie jest perfekcyjny, więc tłumaczenie jest w kilku miejscach odrobinkę upośledzone, ale zawsze lepsze to niż szablonowy e-mail z saveyourinternet.eu. Swoją drogą, okazało się że po polsku brzmi to bardziej autorytatywnie i wzywająco do działania :) Ponieważ taka ilość wysiłku troszkę by się zmarnowała na tylko jednego maila, postanowiłem udostępnić swoje wypociny, aby inni też mogli z nich skorzystać i dołożyć swoją cegiełkę.

Korzystajcie. Póki możecie.

[temat e-maila]

Nie dla Artykułu 13: Chroń moje podstawowe prawa


[treść e-maila]

Drogi Pośle,

Dzisiejsze głosowanie plenarne w sprawie Dyrektywy w Sprawie Praw Autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym może spowodować nieodwracalne zniszczenia w całości Internetu, podstawowych prawach i wolnościach na których nasz kraj został zbudowany, całej ekonomii Unii Europejskiej przy okazji tworząc niepewności prawne na lata następne. Jest zatem kluczowe, aby Pan/i zagłosował/a przeciwko mandatowi negocjacyjnemu (Zasada 69c) powierzonemu posłowi sprawozdawcy Axelowi Vossowi. Musi się Pan/i przeciwstawić temu niezbalansowanemu wnioskowi. W celu wytłumaczenia czemu, chciałbym pokierować Pana/Panią do kilku z wielu listów i analiz wysłanych wcześniej przez różnych ekspertów, którzy jednogłośnie stwierdzili, że Artykuł 13 jest zagrożeniem dla:

Całości Internetu: Ponad siedemdziesiąt pionierów i ekspertów Internetu podążyło w ślad sira Tima Berners-Lee'a 12 czerwca 2018 adresując list otwarty [1] do Parlamentu Europejskiego, gdzie naciskają Pana/Panią do usunięcia Artykułu 13 dla przyszłości Internetu, ponieważ "zmusiłby platformy internetowe do zakotwiczenia zautomatyzowanej infrastruktury monitorowania i cenzury głęboko w ich sieciach".

Podstawowych praw człowieka: Ponad pięćdziesiąt organizacji pozarządowych reprezentujących prawa człowieka i wolność mediów 16 października 2017 roku napisało list otwarty [2] do Parlamentu Europejskiego, prosząc Pana/Panią o zagłosowanie za usunięciem Artykułu 13, gdyż "pogwałciłby wolność słowa ustaloną w (...) Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej" i "powodować taką niepewność prawną, że usługi internetowe nie będą miały innej opcji niż monitorowanie, filtrowanie i blokowanie komunikacji obywateli Unii Europejskiej".

Pewności prawnej w Unii Europejskiej: Akademicy z dwudziestu pięciu wiodących centrów badań w sprawie własności intelektualnej 26 kwietnia 2018 opublikowali list otwarty [3] zauważając, że istnieje naukowy konsensus w sprawie faktu, że Artykuł 13 "zagraża zyskom z udziału użytkownika Dyrektywy e-Commerce (2000/31/EC)". 17 października 2017, pięćdziesięciu sześciu respektowanych akademików podpisało ostrzeżenie [4], iż Artykuł 13 "zawiera niezbalansowane, niezdefinowane koncepty legalne, które czynią go niezgodnym z obecnym dorobkiem w tej sprawie".

Ekonomii Unii Europejskiej: Europejscy wydawcy mediów innowacyjnych wyrazili [5] swoje zaniepokojenie Artykułem 13, zwracając uwagę że "te zasady są złą wiadomościa dla wydawców polegających na otwartym i konkurencyjnym Internecie aby zbierać, pisać i rozprzestrzeniać historie wśród swoich czytelników". Allied For Startups wyjaśnia [6], że "sugerowana technologia filtrowania podniesie koszt założenia start-upu w Europie i sprawi, że utalentowani ludzie będą szukać szczęścia gdzie indziej".

Dziękuję!


[1] https://www.eff.org/files/2018/06/12/article13letter.pdf

[2] https://www.liberties.eu/en/news/delete-article-thirteen-open-letter/13194

[3] https://www.create.ac.uk/wp-content/uploads/2018/04/OpenLetter_EU_Copyright_Research_Centres_26_04_2018.pdf

[4] https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3054967

[5] http://mediapublishers.eu/2017/11/18/members-voice-why-should-publishers-worry-about-article-13-of-the-copyright-reform/

[6] http://www.thedigitalpost.eu/2017/channel-startup-economy/filtering-obligations-dont-torpedo-startups-in-europe


#internet #acta2018 #saveyourinternet #cenzura
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach