Wpis z mikrobloga

Siemka

Mógłby mi jakiś ekspert doradzić w doborze Switcha?

Mam sobie router Asus RT-N18U, do niego podłączony internet kablowy 60 (niedługo pewnie z 300).

Router ma tylko 4 porty a potrzebuję podłączyć 6 komputerów. Nie zależy mi tak bardzo na wysokich transwerach jak na największej responsywności, czyli żeby switch jak najmniej opóźniał komunikację.

Mogę kupić switch 8 portowy (Gbps) jakiegoś D-Linka za 100zł, albo i mniej, ale już taki podstawowy 8 portowy Cisco (Cisco SG110D-08) kosztuje ok 250zł. Jaka jest realna/praktyczna różnica między takimi tanimi za 100 a np. takim Cisco za 250? Zgaduję, że jakiś procesor jest w Cisco szybszy i lepiej ogarnia przełączanie? Czy o co chodzi? Czy/czemu (bez marketingowego bełkotu "bo Cisco") warto dołożyć do lepszego?

A potem sprawa komplikuje się jeszcze bardziej bo doczytałem o warstwach 2 i 3. Warstwa 3 oczywiście droższa. Z tego co się dowiedziałem to to że switch działa na warstwie 3 potrafi przełączać ruch podobnie do routera? Czy to znaczy że jeśli mam modem kablówki, za nim router i za nim ma być switch to taki switch warstwy 3 mógłbym podłączyć w konfiguracji modem>switch>router? Znaczy że switch w3 rozdzielałby ruch po kablach bezpośrednio za modemem i jednym kablem szedł też do routera który by siał WiFi? Wiem że taki zwykły switch podłączony w ten sposób rozdzieli na tyle portów ile mamy wykupionych IP na dany lokal, bo kiedyś miałem 4 IP i tak dzieliłem. Czy switch w3 właśnie tym się różni? Jeśli czy są jakieś inne korzyści z tej warstwy 3?

A na sam koniec zostaje zarządzalność. Z konfiguracją routera nie mam problemu, ale z konfiguracją switcha nie miałem nigdy do czynienia. Czy jeśli wszystkie komputery mają być podłączone do sieci bez żadnych obostrzeń/limitów/etc, to czy jest sens brania czegoś z zarządzaniem?

Doradzi ktoś?

#komputery #siecikomputerowe #sieci #internet
Curry_ - Siemka

Mógłby mi jakiś ekspert doradzić w doborze Switcha?

Mam sobie r...

źródło: comment_XivcEpWRtgrGIFC4zZYRgc3PJg9NTXX1.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Curry_: bierz takie za <100zł i będziesz zadowolony.
Te droższe, albo maja duże przepustowości, albo sa mega konfigurowalne, albo "kompatybilne z...". Tobie wystarczy "zwykły".
  • Odpowiedz
@Curry_ jak chcesz po prostu zwiększyć ilość urządzeń w sieci to nie ma sensu kupować niczego z zarządzaniem plus te tańsze są po prostu łatwiejsze w konfiguracji
  • Odpowiedz
@Curry_: Kup switch z portami 1Gbps, np taki TP-LINK TL-SG1008D. Zainstalowane mam tego kilkadziesiąt i 0 problemów. Do Twoich potrzeb, aż za nadto.
Switche droższe to przede wszystkim większy ruch jaki wewnętrznie mogą obrobić. Są to takie wartości, że kompletnie nie zobaczysz różnicy. Przykładowo ten tp-link ma 16 Gbps.
Switche zarządzalne i L3 to już wyższa półka do firmy lub operatorów. Możesz ustawiać izolacje portów, vlan-y, loopback detection, QoS.... i
  • Odpowiedz
@ekanwro: @no360scope: @s3ba11: ok. Czyli jeśli nie potrzebuję jakichś wymyślnych zindywidualizowanych połączeń z różnych komputerami to zarządzalność mi się nie przyda.

Ale co z tym L3 (warstwa 3)? Gdzie o tym nie czytałem to pisali że L3 są szybsze. Czy to prawda i czy dałoby mi jakiś realny skok w szybkości (nie w transwerze) połączeń komputerów z internetem? I czy z takim switchem L3 można zrobić
  • Odpowiedz
@Curry_ raczej bezpośrednio do modemu switcha nie podłączysz, bo switcha nie mają NAT, czyli translacji adresów sieciowych, także najlepiej byłoby kupić "zwykły" niezarządzalny switch i podłączyć go do routera
  • Odpowiedz
@Curry_: O przełącznikach L3 zapomnij. To są zaawansowane graty klasy operatorskiej. Widziałeś ich ceny, że tak męczysz temat? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem co takiego ma w sobie ten wspomniany przez Ciebie Cisco, ale generalnie wszystkie nie zarządzalne switche są prostymi konstrukcjami. Nie różnią się w zasadzie niczym.

Jak bardzo chcesz kupić Cisco bo masz poczucie, że to spoko marka i emocjonalnie będziesz czuł się z tym dobrze to bierz. ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@Curry_: Ten Cisco ktory podales to prawdopodobnie brandowany sprzęt Linksysa(Cisco ich wykupiło jakiś czas temu, potem sprzedało Belkinowi, pewnie część oferty została). W efekcie pewnie co jest z Cisco to logo na obudowie.
Switche L3 sa niekoniecznie szybsze, nie w tym sensie za jaki ja uwazasz. Poprawnie dzialajacy switch nie ma prawa w sposob odczuwalny opozniac ci dzialania sieci, przepustowość to inna sprawa jednak z obecnym sprzętem cięzko ograniczyć. Switche
  • Odpowiedz
@s3ba11: Nope, ten Cisco to nie jest z PoE, wersja PoE ma literkę P na końcu. A to, że ma absurdalną cenę wynika po prostu z polityki cenowej Cisco gdzie wszystkich ich "tanie" sprzęty są strasznie przepłacone :) Jak jesteś certyfikowanym partnerem Cisco to i tak weźmiesz od nich, toć nie Ty płacisz za sprzęt tylko klient. @fikusny_marian: To nawet nie musi być brandowany sprzęt Linksysa tylko OEMowy
  • Odpowiedz
Nope, ten Cisco to nie jest z PoE, wersja PoE ma literkę P na końcu


@kyaroru: Racja nie zwróciłem uwagi, że brakuje tu P. Szukajka mnie musiała źle skierować na wersję z POE.

To nawet nie musi być brandowany sprzęt Linksysa tylko OEMowy switch z Chin przez nich brandowany, gigabitowy dumb switch w desktopowej obudowie to nie jest jakiś rocket science


@kyaroru: Otóż to! Dlatego wywalanie kasy na
  • Odpowiedz