Wpis z mikrobloga

Cyknąłem fotkę gromadzie kulistej M13 w Herkulesie oraz Saturnowi :) Obydwa zdjęcia to pojedyncza klatka (brak składania, brak fotoszopów). M13 naświetlałem minutę przy ISO 12800, a Saturna przez 1/5 sekundy przy ISO 800. Obiektywem był teleskop o aperturze 350 mm i z nałożonym Barlowem. Efektywna ogniskowa była 6600 mm. Saturn w pierwszym komentarzu :).

(fotki są też na Steemit)

#astronomia #kosmos #astrofoto
Pobierz Al_Ganonim - Cyknąłem fotkę gromadzie kulistej M13 w Herkulesie oraz Saturnowi :) Oby...
źródło: comment_L3E4QubAYX4NFshaF3zLRdXXmLTK8iES.jpg
  • 20
@Al_Ganonim: w sumie nigdy nie zastanawiałem się mocno nad ułożeniem Saturna względem Ziemi : ), mam na myśli to, że na twoim zdjęciu widać pierścienie nawet za planetą, tzn. że on jest "nachylony" w kierunku Słońca?
@Al_Ganonim: Ogniskowa 6600mm, ale by pofocił taką armatą () Ciekawi mnie jaki jest błąd prowadzenia PE takiego dużego montażu w obserwatorium astronomicznym. Czy przy tym zdjęciu używałeś guidingu, czy taki rezultat na czasie rzędu jednej minuty udaje się uzyskać bez jego pomocy?
@andg: Maksutow ma w tej chwili nowy napęd. Zdjęcie M13 zrobiłem bez guidingu na 60 sekund. 120 sekund miało już rozmycie, ale ono zapewne było spowodowane przeskokiem montażu, a nie samym złym prowadzeniem. Pamiętam, że ze starym prowadzeniem i przy ekspozycjach rzędu trzech minut na kamerze CCD miałem już poruszone gwiazdy. Prawdopodobnie można zrzucić tu winę na jakiś błąd nastawienia na północ.

Można by zaplanować jakieś spotkanie i sesję foto w
@WuBe: Przy odwrotnych, tj. takich jak dla Saturna, gwiazdy było prawie niewidoczne. Miałem założoną soczewkę wydłużającą ogniskową, a ta bardzo pociemnia obrazy. Mógłbym zrobić dłuższą ekspozycję, ale wtedy gwiazdy się już ruszały w polu widzenia.

@Old_Postman: Widziałeś zaćmienie w wakacje? :O Zazdraszczam.
@Al_Ganonim: Wow, bardzo chętnie. W takim razie jak bez guidingu, to robi duże wrażenie. Tak w ogóle to mieliśmy przyjemność się poznać w Chatce Socjologa prawie miesiąc temu ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Czytałem na steemit jakąś wzmiankę o projekcie Messier. Jeśli mógłby podjąć się tego ktoś z poza UJ, to ja bardzo chętnie bym pomógł ;)
@andg: Jaki ten świat mały ;)

Messier leży w gestii Koła Naukowego. Jego głównym założeniem jest aktywizacja studentów astro, żeby robili coś sami przy teleskopie. Musiałbyś się dogadać z Kołem, chociaż wolałbym, żeby nie robili outsourcingu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Możesz porobić foty niezależnie LUB nawet pokazać naszym jak to się powinno robić.
@Al_Ganonim: Jasne, rozumiem ;) Mieć taką świetną możliwość i z niej nie korzystać, eh Ci studenci ( ͡° ʖ̯ ͡°) Aż żałuję, że nie poszedłem na inne studia. Chętnie odwiedzę obserwatorium, jeśli nie będziesz bardzo zajęty, odezwę się na priw.