Wpis z mikrobloga

Planuję zakup używanego serwera do domu, ma utrzymać kilka podstawowych usług typu e-mail, komunikator itp. z zachowaniem możliwości dołożenia jeszcze paru serwisów, ale nie powinien zawieszać się np. przy Nextcloudzie. Koniecznie możliwość ustawienia RAID 0/1, mile widziane niskie zużycie energii. W jaką półkę cenową powinienem celować? Czy warto na coś zwracać uwagę, by nie naciąć się na trupa?

#linux #informatyka #serwery #komputery #pytaniedoeksperta
  • 16
  • Odpowiedz
W mojej byłej firmie była ze 2 lata temu wymiana serwerów, kupiłem dwa kompletne poleasingowe Delle OptiPlex 790 z i5, po $50 do jednego wsadziłem dyski z mojego starego komputera i używam jako desktop, do drugiego dokupiłem na ebay-u kontroler raidowy IBM za $37 plus bateria za chyba $15, dwie pamięci po 8GB (zostało jeszcze miejsce na kolejne 16G) i dwa dyski Ultrastar 2GB w RAID1, i zazinstalowałem tam vmware esxi (jest
  • Odpowiedz
@MartwyProsty: no ale po co? sztuka dla sztuki trzymać takie coś w domu, bo to ciągnie też mase prądu i jest głośne. Lepiej kupić dobry VPS a nawet dwa bo wyjdzie za koszt prądu ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@MartwyProsty: :D nice

Kup jakiś tower bo zwykły do szafy będzie niemiłosiernie głośny. Chyba że masz gdzie wrzucić żeby nie przeszkadzało to patrz u4 bo będą tańsze niż u2. Sprawdź sobie sklep blastnet, mają fajne ceny.
  • Odpowiedz
A jakie to desktopowe komponenty mają zużywać tę energię? Wystarczy ci płyta główna, procesor, pamięć, kontroler RAID dla bezpieczeństwa, ze dwa albo trzy dyski i masz serwer, cichy i szybki. Ewentualnie możesz dołożyć drugą kartę sieciową. W biosie możesz wyłączyć wszystko co niepotrzebne, kartę muzyczną, graficzną czy co tam jeszcze chcesz masz.
  • Odpowiedz