Wpis z mikrobloga

Pewna instytucja w #uk ma mi przesłać dokument. Wniosek ze zdjęciem i moimi danymi mam im wysłać pocztą tradycyjną, a na formularzu wypełnić wszelkie informacje o karcie płatniczej, żeby sobie mogli ściągnąć opłatę.

Instytucja legitna i im wierzę, ale jakoś nie podoba mi się pomysł, żeby w kopercie wysyłać za granicę kartkę z kompletem danych moich i karty. Czy to normalna procedura w UK?

Da się coś zrobić, żeby nie mieć problemów?

#pytanie #pytaniedoeksperta #banki #pieniadze
  • 24
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Możesz użyć jednorazowej karty prepaid, zobacz np. Entropay. Jedyny koszt to 1% za doładowanie. W najgorszej opcji złodziej ukradnie tyle, ile miałeś zapłacić (bo na karcie więcej nie będzie).
  • Odpowiedz
@ms93: o, to wygląda na dobry pomysł. Wirtualne karty typu #mbank kosztują dużo jak na jednorazowe użycie.

@chemik_kieszyk: co do formy właściwie nie miałbym nic przeciwko, tylko tak jakoś się boję, że ktoś na poczcie (nawet u nas) jak zajrzy to znajdzie nie tylko komplet danych, zdjęcie, ale i wszystkie niezbędne dane karty. Właściwie może i kredyt wziąć, i konto wyczyścić, pewnie nawet auto kupić :D
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Teoretycznie jest takie ryzyko, ale za nieautoryzowane transakcje bez użycia pinu dokonane w ciągu 48h przed zgłoszeniem podejrzanej operacji odpowiada wystawca karty, więc trochę cię to chroni. Btw. istnieją też transakcje telephone order, gdzie dyktujesz operatorowi na głos dane karty, też dużo częstsze na Zachodzie niż w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: I na jaki adres sobie zamowi? Swoj domowy? xD
Szczegoly sa tajne ale z tego co wiadomo banki maja Twoj profil zakupowy. Wiedza co kupujesz, gdzie za ile i na tej podstawie system generuje prawdopodobienstwo tego czy to Ty dokonales zakupu. Jesli kwota jest wysoka to blokuja transakcje i dzwonia do Ciebie czy potwierdzasz. Jesli mniejsza kwota ale tranzakcja podejrzanie do Ciebie nie pasuje to tez zablokuja i zadzwonia.
  • Odpowiedz
@dob3k: do paczkomatu zamówi.

Czyli jednak nie wiesz, bo szczegóły tajne.

Ale wiadomo, że ludzie potrafią na znalezioną kartę robić zakupy i nie ma z tym najmniejszego problemu, dopóki właściciel się nie zorientuje.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Nie zamowi. Po pierwsze paczkomatow jak na lekarstwo a po drugie podejrzane bo Ty nie zamawiasz do paczkomatu a po trzecie lokalizacja dokąd jest zamowione. Poza tym ip i lokalizacja komputera z ktorego bylo zamowienie. Dane zamawiajacego. Kiedy bylo otworzone to konto w tym sklepie. Mase roznych danych do dyspozycji.

dopóki właściciel się nie zorientuje.

Do mnie dzwonili wielokrotnie. Wielokrotnie blokowalo i tranzakcje i sie upewniali. Rozne kwoty.

Nie
  • Odpowiedz
@dob3k: napisałem, że wysyłam zagranicę, do uk :)

W każdym razie jestem zdziwiony, że zarówno w PL, jak i Chińczykom po drugiej stronie globu jestem w stanie zapłacić na kilka sposobów, nie ruszając się sprzed ekranu, to brytolom muszę wpisać cyferki na kartkę, żeby oni sobie odebrali list wysłany gołębiem i znów przepisali cyferki na terminal. WTF? 2018 rok.
  • Odpowiedz
@dob3k: Ale napisałem, że do UK za granicę! Zorientowałem się, kiedy napisałemś, że paczkomatów jak na lekarstwo, a ja mam 4 w promieniu kilkuset metrów, a i tak nieraz wszystkie zapchane :)

@ms93: Entropay jest chyba tylko do internet & telephone use. Kurczę.
  • Odpowiedz
@dob3k:

Ogolnie bezpieczenstwo Twoich pieniedzy w angielskim banku jest o niebo wyzsze niz w polskim.

Potrafisz wytłumaczyć mi, skąd Twoim zdaniem ta różnica w poziomach bezpieczeństwa w systemach bankowych w Polsce i w UK? Moim zdaniem mijasz się z prawdą, gdyż regulacje obejmujące sektor bankowy w Polsce i w UK są te same lub praktycznie takie same (wciąż UE), a poziomy technologiczne systemów IT polskich banków i ich rozwiązań płatniczych
  • Odpowiedz
@chemik_kieszyk: na mirko co chwilę spiny o to, żeby nie podawać przynajmniej numeru cvv na niezaufanych stronach albo afery że ktoś gdzieś w zastaw chciał dowód osobisty i co może z nim zrobić przez pół godziny.

A ja właśnie będę wysyłał zagranicę pełne dane karty powiązanej z kontem z oszczędnościami + ksero dokumentów + zdjęcie w jednej kopercie i to jest teraz normalne? ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz