Wpis z mikrobloga

Wczoraj jadąc #rower do pracy spotkała mnie taka sytuacja, jechałem rowerem po chodniku napotkałem pieszych i biegacza. Efekt był taki, że ja zatrzymałem się rowerem, biegacz stanął w miejscu i wywiązała się rozmowa kto popełnia błąd. Biegacz twierdził, że to nie ścieżka rowerowa i mam mu ustąpić, ja natomiast argumentowałem moje "pierwszeństwo" faktem, że należy poruszać się po prawej stronie chodnika, jezdni, ścieżki rowerowej. A jakie zdanie ma wykop?
(1-biegacz, 2-piesi, 3-ja na rowerze)
yneb - Wczoraj jadąc #rower do pracy spotkała mnie taka sytuacja, jechałem rowerem po...

źródło: comment_SSCvLemY4MBCBI35pEQ8zzdmT1m9QT88.jpg

Pobierz
  • 121
  • Odpowiedz
rower może jechać po chodniku jeżeli na ulicy jest dozwolona prędkość powyżej 70 km/h


@yneb : i musi mieć szerokość minimum 2m. Jeśli miał mniej, to nie powinno Cie być na chodniku w innym przypadku musisz ustępować pieszym.
  • Odpowiedz
@yneb:
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny
  • Odpowiedz
  • 1
@yneb równie dobrze mogłeś rower prowadzić. Co wtedy. Z logiki wynika że wtedy on powinien ustąpić ci miejsca bo biegacze i on zajmowali całą szerokość chodnika. Ogólnie przyczepił się do roweru bo nie miał do czego innego a tak naprawdę to powinien ci zrobić miejsce na przejazd.
  • Odpowiedz
  • 2
@ciemny_kolor

należy poruszać się po prawej stronie chodnika

XD od kiedy?


Oho, jeden z tych debili, którzy idą wprost na ciebie na pustym chodniku, bo nie ogarniają, że chodzi się prawą stroną. I ma człowiek dylemat - ustąpić debilowi czy wejść prosto na niego.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@robvan: po chodniku, jak sama nazwa wskazuje, się chodzi, więc jakbyś szedł prowadząc rower, to byłbyś pieszym i sądzę, że wtedy ktoś z przeciwka zrobiłby Ci miejsce.
A jadąc rowerem, to w sumie tak, jakbyś postanowił jeździć motocyklem lub samochodem po chodniku i oczekiwałbyś od pieszych że MUSZĄ umożliwić Ci przejazd. Nie muszą, bo zgodnie z prawem Ciebie na tym chodniku po prostu NIE MA, więc nie mają komu ustępować.
  • Odpowiedz
  • 0
@EdekMoczygeba jazda po chodniku jest dozwolona w pewnych warunkach ale jest. Może akurat w tym przypadku mógł jechać chodnikiem. Chodnik z natury jest dwukierunkowy. Więc jak trzech gości idzie całą szerokością to któryś z nich musi ustąpić osobom, wózków, rowerom idącym, jadącym naprzeciwko.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@robvan:

Może akurat w tym przypadku mógł jechać chodnikiem.


OP pisał już, że zgodnie z przepisami nie powinien jechać rowerem. Ba, gdyby nawet mógł, to i tak to on MUSI ustąpić pieszym (sprawdź przepisy).
Po prostu chodnik to nie miejsce dla rowerzystów. Po chodniku chodzą małe dzieci, matki z wózkami, starsi ludzie ledwo trzymający się na nogach i przejazd rowerzysty z prędkością kilkukrotnie większą od pieszego jest dla nich bardzo
  • Odpowiedz
  • 1
@EdekMoczygeba no ale jak miał ustąpić? Zjechać na ulicę czy na trawnik? A co jakby był ekran po jednej stronie a sznur samochodów po drugiej? Jak wtedy miałby ustąpić? Chodnik powinien być drożny w dwie strony. I nie ważne czy jedzie tam koleś rowerem, czy matka z wózkiem, czy koleś na hulajnodze albo rolkach.
  • Odpowiedz
@yneb: i jeszcze jest cos takiego, ze jak chodnikma odpowiednia szerokosc to masz prawo jechac po chodniku (tak to dziala w miastach bez sciezek rowerowych) ale mysle ze skoro to chodnik to jednak powinienes ustapic pieszemu
  • Odpowiedz