Wpis z mikrobloga

W jaki sposób działa walidacja transakcji i stanu środków na poszczególnych adresach w #monero? Przejrzystość w #btc gwarantuje, że możemy sprawdzić, czy nikt nie dopisał sobie środków lub że np. nie wysłał więcej, niż posiadał. W jaki sposób rozwiązano ten problem w Monero? Będę wdzięczy za jakieś wytłumaczenie tego zagadnienia lub link. Na razie nie mogę sobie wyobrazić: w jaki sposób można połączyć anonimowość z zabezpieczeniem przed fraudem
#kryptowaluty
  • 29
@drakkar: na tej zasadzie, że napędza pojazd, to działa tak samo - blockchain to jak struktura danych, w której zapisujesz historię transakcji i do tego fragmentu działania się odniosłem. Nie jestem pewien działania minerów i dlatego o tym nie wspominałem.
@l_Grela_l: jeżeli transakcje w blockchainie są anonimowe to nie możesz przeanalizować blockchaina i nie masz pewności ile monet jest w obiegu i czy ktoś nie tworzy sobie pieniędzy z powietrza. Tak było w Zcash znaleźli błąd przez przypadek ktoś sobie stworzył 400K z powietrza. Czytałem kiedyś taki artykuł, którego teraz nie mogę znaleźć. Znalazłem to https://steemit.com/bitcoin/@dnaleor/on-fungibility-bitcoin-monero-and-why-zcash-is-a-bad-idea

Another problem ZCash faces is the "trusted setup", the so called cryptographic "toxic waste" problem.
@BishKopt: jak jesteś taki mądry to odpowiedz na pytanie, które zadał OP. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie i nagle Ty wyskakujesz i nie bo nie. A ja mówię nie bo nie. Słyszałem wypowiedzi najlepszych deweloperów bitcoina, którzy boją się pełnej anonimowości właśnie między innymi ze względu na niekontrolowaną inflację. Ja im ufam a nie Tobie, oni są uznanymi fachowcami a Ty jesteś tylko kolesiem, który załadował się po brzegi w
@pawlo74: jprdl, dlaczego zawsze musisz obrażać? I skąd ci się uroiło, że mam jakiekolwiek monero? To że interesuję się tą technologią niczego nie oznacza! Za każdym je*banym razem muszę tłumaczyć ci to samo.

Odpowiadając na pytanie @sheeple - w przypadkach niektórych coinów teoretycznie nastawionych na prywatność (oprócz innych problemów) nie jest możliwa weryfikacja ilości pieniędzy w obiegu. Jest to spowodowane zastosowaniem blockchaina typu "zero-knowledge", gdzie o transakcjach teoretycznie (!) nikt oprócz
I ciekawostka - transakcje które są wynikiem wykopania bloku są specjalnym typem transakcji, gdzie kwota jest jawna.
Jest nawet specjalna komenda w kliencie monero, która przelicza blockchain i wypluwa łączna liczbę coinów w cyrkulacji.
jprdl, dlaczego zawsze musisz obrażać?


@BishKopt: a gdzie? Jak? Kokon czy szitcoin? Co Ty taki miętki?

I skąd ci się uroiło, że mam jakiekolwiek monero?


@BishKopt: nie ściemniaj. Zawsze bronisz tego shitcoina jak lew i nie masz nic. Jasne tak samo jak ja nie mam ani satoshiego.

To że interesuję się tą technologią niczego nie oznacza!


@BishKopt: dobra jedno nie przeszkadza drugiemu.

Za każdym je*banym razem muszę tłumaczyć ci
@pawlo74: krótko - czymś innym jest nie posiadać wiedzy i się nie wypowiadać, a czym innym jest twierdzić coś (co jest nieprawdą), bez jakiejkolwiek o tym wiedzy - to głupia ignorancja.

Napisałeś: "jeżeli transakcje w blockchainie są anonimowe to nie możesz przeanalizować blockchaina i nie masz pewności ile monet jest w obiegu i czy ktoś nie tworzy sobie pieniędzy z powietrza."

Nie miałeś racji. Nie przyznałeś, że się myliłeś, tylko teraz
Chciałbym kiedyś świata, w którym każdy miałby prawo do prywatności i anonimowości (ty też), stąd nie dziw się, że czasem próbuje prostować nieprawdy głoszone przez ignorantów, przez które inni mogą mieć skrzywiony obraz technologii, którą cenie i która ma szansę przyczynić się imho do lepszego stanu świata.
Nie miałeś racji. Nie przyznałeś, że się myliłeś, tylko teraz tlumaczysz się, zbywasz sprawę i atakujesz ponownie.


@BishKopt: nie. Po prostu nie przekonałeś mnie tym, wytłumaczeniem, że można kontrolować ilość monet w blockchainie monero gdyż tak jak napisałem wcześniej fachowcy od bitcoina wypowiadają się, że nie można kontrolować inflacji. Nie jesteś dla mnie takim autorytetem w tej dziedzinie tak jak oni. Wierzę im bardziej. Wytłumaczenie ma sens ale mnie nie przekona