Wpis z mikrobloga

W jaki sposób działa walidacja transakcji i stanu środków na poszczególnych adresach w #monero? Przejrzystość w #btc gwarantuje, że możemy sprawdzić, czy nikt nie dopisał sobie środków lub że np. nie wysłał więcej, niż posiadał. W jaki sposób rozwiązano ten problem w Monero? Będę wdzięczy za jakieś wytłumaczenie tego zagadnienia lub link. Na razie nie mogę sobie wyobrazić: w jaki sposób można połączyć anonimowość z zabezpieczeniem przed fraudem
#kryptowaluty
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sheeple: Nie, no - troszkę troluję. Nie znam szczegółów i też jestem ciekaw.

jest oparty o blockchain tak samo jak bitcoin, więc powinno działać tak samo

@l_Grela_l: yyyyy, NIE! To tak jakby powiedzieć, że spalinowa kosiarka do trawy jest oparta o silnik spalinowy, więc powinna działać tak samo jak mój samochód.
  • Odpowiedz
@drakkar: na tej zasadzie, że napędza pojazd, to działa tak samo - blockchain to jak struktura danych, w której zapisujesz historię transakcji i do tego fragmentu działania się odniosłem. Nie jestem pewien działania minerów i dlatego o tym nie wspominałem.
  • Odpowiedz
@l_Grela_l: jeżeli transakcje w blockchainie są anonimowe to nie możesz przeanalizować blockchaina i nie masz pewności ile monet jest w obiegu i czy ktoś nie tworzy sobie pieniędzy z powietrza. Tak było w Zcash znaleźli błąd przez przypadek ktoś sobie stworzył 400K z powietrza. Czytałem kiedyś taki artykuł, którego teraz nie mogę znaleźć. Znalazłem to https://steemit.com/bitcoin/@dnaleor/on-fungibility-bitcoin-monero-and-why-zcash-is-a-bad-idea

Another problem ZCash faces is the "trusted setup", the so called cryptographic "toxic waste"
  • Odpowiedz
Jak się nie znasz, to się nie wypowiadaj pls, bo podważasz swoją wiarygodność - taka dobra rada na przyszłość, @pawlo74.

Może i rozumiesz jak działa blockchain w Bitcoinie, ale akurat technologia blockchain w monero jest drastycznie różna. Poczytaj o RingCT.

Może nienajlepszy filmik, ale wprowadza w temat: https://youtu.be/M3AHp9KgTkQ
  • Odpowiedz
@BishKopt: jak jesteś taki mądry to odpowiedz na pytanie, które zadał OP. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie i nagle Ty wyskakujesz i nie bo nie. A ja mówię nie bo nie. Słyszałem wypowiedzi najlepszych deweloperów bitcoina, którzy boją się pełnej anonimowości właśnie między innymi ze względu na niekontrolowaną inflację. Ja im ufam a nie Tobie, oni są uznanymi fachowcami a Ty jesteś tylko kolesiem, który załadował się po brzegi
  • Odpowiedz
@pawlo74: jprdl, dlaczego zawsze musisz obrażać? I skąd ci się uroiło, że mam jakiekolwiek monero? To że interesuję się tą technologią niczego nie oznacza! Za każdym je*banym razem muszę tłumaczyć ci to samo.

Odpowiadając na pytanie @sheeple - w przypadkach niektórych coinów teoretycznie nastawionych na prywatność (oprócz innych problemów) nie jest możliwa weryfikacja ilości pieniędzy w obiegu. Jest to spowodowane zastosowaniem blockchaina typu "zero-knowledge", gdzie o transakcjach teoretycznie (!) nikt oprócz nadawcy i odbiorcy prawie nic nie wie. Przykładem jest tu Zcash ze swoją technologią zk-SNARKs. Ma to swoje zalety (teoretycznie większa anonimowość przez większy zbiór innych transakcji między którymi ukrywamy naszą), ale też spore, spore wady (jak wspomniana weryfikacja podaży).

Monero natomiast ma bardziej tradycyjną (żeby nie powiedzieć prymitywną) technologię - CryptoNight, gdzie sieć wie jakie transakcje są wysyłane, a poszczególne aspekty prywatności osiągane są przez jakby osobne technologie.
Przykładowo, by zapewnić "plausible deniability" (czyli możliwość wiarygodnego zaprzeczenia) stosuje się Ring Transactions - w pojedynczej transakcji zamieszcza się nie tylko Twoje inputy, ale też innych osób (w liczbie zależnej od parametru ring size
  • Odpowiedz
I ciekawostka - transakcje które są wynikiem wykopania bloku są specjalnym typem transakcji, gdzie kwota jest jawna.
Jest nawet specjalna komenda w kliencie monero, która przelicza blockchain i wypluwa łączna liczbę coinów w cyrkulacji.
  • Odpowiedz
@pawlo74: krótko - czymś innym jest nie posiadać wiedzy i się nie wypowiadać, a czym innym jest twierdzić coś (co jest nieprawdą), bez jakiejkolwiek o tym wiedzy - to głupia ignorancja.

Napisałeś: "jeżeli transakcje w blockchainie są anonimowe to nie możesz przeanalizować blockchaina i nie masz pewności ile monet jest w obiegu i czy ktoś nie tworzy sobie pieniędzy z powietrza."

Nie miałeś racji. Nie przyznałeś, że się myliłeś, tylko teraz tlumaczysz się, zbywasz sprawę i atakujesz ponownie.
Tłumaczyłem Ci, że nie możesz sugerować ludziom, że np. mają jakieś coiny, gdy tego nie wiesz (i nic Ci do tego - nawet jakbym miał, to bym ci nie powiedział). To po prostu niemądre z
  • Odpowiedz
Chciałbym kiedyś świata, w którym każdy miałby prawo do prywatności i anonimowości (ty też), stąd nie dziw się, że czasem próbuje prostować nieprawdy głoszone przez ignorantów, przez które inni mogą mieć skrzywiony obraz technologii, którą cenie i która ma szansę przyczynić się imho do lepszego stanu świata.
  • Odpowiedz
Nie miałeś racji. Nie przyznałeś, że się myliłeś, tylko teraz tlumaczysz się, zbywasz sprawę i atakujesz ponownie.


@BishKopt: nie. Po prostu nie przekonałeś mnie tym, wytłumaczeniem, że można kontrolować ilość monet w blockchainie monero gdyż tak jak napisałem wcześniej fachowcy od bitcoina wypowiadają się, że nie można kontrolować inflacji. Nie jesteś dla mnie takim autorytetem w tej dziedzinie tak jak oni. Wierzę im bardziej. Wytłumaczenie ma sens ale mnie nie
  • Odpowiedz