Wpis z mikrobloga

Dodaję jako ciekawostkę pokolorowane przeze mnie zdjęcie z 1937 lub 38 roku.
Na zdjęciu - mój pradziadek z żoną oraz ich dzieci - dziewczynka w czerwonej sukience to moja babcia (92 level) i tylko ona z osób z tego zdjęcia jeszcze żyje. Mniejszy chłopak został zabity przez komunistów w wieku 24 lat. Jej siostra i drugi brat zmarli kilka lat temu. Jakieś 2 lata później zaczęła się wojna, babcia była w obozie, a potem na robotach w Niemczech. Miejsce wykonania zdjęcia: południowo-wschodnia polska. Pod tym linkiem oryginał zdjęcia przed koloryzacją.
#ciekawostki #starezdjecia #historia #polska
stworekpotworekpokaze_jezorek - Dodaję jako ciekawostkę pokolorowane przeze mnie zdję...

źródło: comment_zm1j12oAgOmjjWwMVIgFhbKOAO6803LL.jpg

Pobierz
  • 57
@stworek_potworek_pokaze_jezorek: Piszę dla kontrastu, że Polska przed wojną nie tylko była biedna. Moja rodzina przed wojną miała masarnię i została ona niestety zamknięta przez komunistów i rodzina siedziała w kryminale za prywatną przedsiębiorczość. Z drugiej strony też nie było lekko, bo po kądzieli dziadek siedział w więzieniu w zamku w Lublinie i też komuchy byľy za to odpowiedzialne. Czyli były prześladowania. A Żydem jestem w 1/16 tylko ( ͡° ͜
@rumbaje: Rozumiem, na pewno byli ludzie też bogatsi tak jak twoja rodzina. Ale jak dobrze pojmuję, Ty piszesz o swoich dziadkach czy po prostu tak nazywasz pradziadków? Bo jak Twoi dziadkowie przed wojną mieli kamienicę i to jeszcze kilkanaście lat przed, to musisz mieć już pewnie z 60+.

Moja babcia jak wyszła za mąż już po wojnie, to postawili z dziadkiem dom murowany i już takiej biedy wtedy nie było, choć
@stworek_potworek_pokaze_jezorek: Piszę o dziadkach (nie pra). Wtedy mieli po 50-60 lat. Ja natomiast nawet 40stki nie mam. U mnie dzieci dość późno mieli w rodzinie, duża amplituda wieku rodzeństwa i kilka rozwodów i założonych nowych rodzin, z przyrodnim rodzeństwem.

jak pracowałeś dla rodziny (nie dla komunistycznych nakazów) i nielegalnie było bicie, to za to był kryminał. Jak małżonkowie wspólnie to robili, to najpierw jedno szło siedzieć a potem drugie. Ze względu
@rumbaje: I po 89-tym nie odzyskaliście tego?
No te #!$%@? potrafili niszczyć ludzi. A jeszcze teraz emerytury wysokie mają.
Byli twardzi, nie było innego wyjścia :) Raz - warunki życia - przeważnie ciężka praca na ogół w polu, bieda, nieraz i głód. Potem wojna i komuna. Naprawdę podziwiam ludzi, którzy przeszli przez to i pozostali ludźmi. Dzisiejsze pokolenia mimo wszystko mają o wiele lepiej.