Wpis z mikrobloga

Znacie jakies dobre aplikacje do oszczedzania pieniedzy, najlepiej na telefon? Mam calkiem spore zarobki ale wywalam tyle kasy na glupoty ze ciezko mi idzie odkladanie, nie potrafie planowac wydatkow i czesto wydaje sporo pieniedzy na niepotrzebne gowna. Czy zalozenie konta bankowego to dobry pomysl?

#pieniadze #oszczedzanie #android moze troche #pracbaza
  • 15
  • Odpowiedz
@Czarny_Rycerz: aplikacja nic Ci nie pomoże póki nie poukładasz sobie w głowie, że te głupoty są Ci zbędne.
Konto w banku jest fajne jak jest połączone z oszczędnościowym - wtedy odkładasz na oszczędnościowe jakąś sumę a za resztę próbujesz przeżyć, udając że tego oszczędnościowego nie ma. I nagle się okazuje, że jak masz mniej do wydania to też się da przeżyć :)
  • Odpowiedz
@Czarny_Rycerz: Zmień nawyki, a w zasadzie jeden. W dniu wypłaty przelewaj od razu wybraną kwotę na konto oszczędnościowe i załóż, że tych pieniędzy nie ma, resztę sobie zostawiaj na przeżycie miesiąca. Oszczędzanie na zasadzie "jak coś zostanie na koncie pod koniec miesiąca to odłożę" średnio działa.
  • Odpowiedz
@m___r: no właśnie do tej dyscypliny chciałbym jakiś rozbudowany notes w którym mógłbym sobie zapisywać ile i na co wydałem, myślę że po kilku dniach jakbym zobaczył ile poszło na rzeczy które nie do końca są mi potrzebne to następnym razem zastanowiłbym się dwa razy zanim coś kupie.
  • Odpowiedz
@Czarny_Rycerz: Możesz zbierać paragony, podzielić je na kategorie i każdy wpisywać do excella. Ewentualnie są appki do takiej "kontroli finansów", w zależności od systemu ale bardziej polecam te płatne. Btw, duża część banków w kontach internetowych ma opcje w których pokazuje Ci podsumowanie miesiąca, ile wydajesz na jakie kategorie
  • Odpowiedz
@Czarny_Rycerz: niektóre banki oferują fajny sposób na zarządzanie takim portfelem. W starej wersji #tmobileuslugibankowedostarczaneprzezaliorbank miałem bardzo fajnie pokazane na co ile wydaje.
Zapewne na początku trudno będzie Ci przychodziła ewidencja wydatków. Zacznij najpierw od "budżetowania" Czyli podziel pensje na:
- kasę do oszczędzania
- kasę na rachunki (mieszkanie, opłaty za media itp)
- kasę na drobne wydatki i wyjścia

Na pewno nie przewidzisz od razu idealnie, ale trzymaj się zasady, że
  • Odpowiedz
Ja korzystam z exceli z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze i bardzo polecam, otworzyly mi się oczy... ale tu trzeba sie bardzo skupiac, zeby byc konsekwentnym i na biezaco uzupelniac. Jak zobaczylam ile wydajemy na jedzenie na miescie to kazde takie wyjscie teraz rozwazam dwa razy. Bankowych systemow ewidencji nie polecam, bo w jednym tesco kupujesz chemie, kosmetyki, slodycze, alkohol, chleb i trampki, a zostaje to automatycznie zaklasyfikowane jako jedna kategoria, jeden wydatek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czarny_Rycerz: Ja sobie zrobiłem arkusz w excelu. Co miesiąc nowy arkusz. Miesiąc dzielę na tygodnie i staram się wydawać nie wiecej niż określona kwotę w tygodniu, a jak wydam mniej to tak, żeby nie przekroczyć kwoty za cały miesiąc. Zbieram wszystkie paragony i zapisuję w excelu. Poza tym większość oszczędności trzymam na lokacie, część na koncie oszczędnościowym i resztę na osobistym na bieżące wydatki.
  • Odpowiedz
@s_kocyk: ja od kilku miesięcy codziennie jadłem na mieście i teraz staram się przestawić na gotowanie w domu bo jak dobrze trafisz na promocje to za jedno takie wyjście masz jedzenia czasami na 2 dni a na jeden to tak po uszy, dodatkowo przestawiłem się ze zwykłych fajek na elektryka jakiś miesiąc temu i myślę że już mi się zwróciło za zakup a teraz tylko oszczędzanie, wiadomo że najlepiej rzucić ale
  • Odpowiedz