Wpis z mikrobloga

Wakacje tuż tuż więc warto dzisiaj coś wspomnieć o naszym morzu, a dokładnie o powstaniu Gdyni.

Po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 roku oraz po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 10 lutego 1920 r. Polska wkroczyła w nowy etap historii. Wydarzenia te pozwoliły jej m. in. uzyskać dostęp do morza. Był to niewielki, bo 140 kilometrowy odcinek, który w większości zajmował piaszczysty Półwysep Helski. W związku z tym trzeba było dobrze zagospodarować ten teren, bowiem sprawy Pomorza stanowiły jeden z najważniejszych problemów gospodarczych i politycznych II Rzeczypospolitej. Jednym z priorytetów było odcięcie się od Wolnego Miasta Gdańska poprzez budowę własnej „bramy na świat”. Narodowy sen o dostępie do Bałtyku, o flocie, o morskiej potędze się spełnił. Gdynia jako zaplecze rozwijającego się portu ewoluowała z wioski rybackiej w letnisko, aż w końcu stała się miastem.

Link do znaleziska Gdynia – miasto „z morza i marzeń”

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #ciekawostki #prawo #geografia #kultura #handel #pieniadze #wojna #zainteresowania #zwyczaje #polityka #technologia #polska #francja #wojsko #historia #nauka #pakt
Pobierz
źródło: comment_Px07szsvdj9bQYSdoz06dr9E8aASffa5.jpg
  • 27