Wpis z mikrobloga

Halo Mirki!

Mam problem z #podatki #prawopodatkowe

Ostatnio zrobiłem parę zleceń na #upwork
Pojawiło się pytanie jak to rozliczyć?

Mam #wlasnadzialalnosc , jestem Vatowcem (VAT EU też jest).

Problem jest taki, że Upwork zrobił to tak, że wystawił mi Fakturę za swoje usługi (adres z USA z jakimś nr VAT EU).
A w moim imieniu wystawił klientowi fakturę (adres z Angli ale nie ma żadnego nip, vat etc.).

Jak to rozliczać? Faktury od Upwork jako KUP z pominięciem vat, a Fakturę dla klienta jako dowód wewnętrzny?
Czy może powinienem klientowi swoją Fakturę wystawić z jakąś 0 stawką VAT? Co z deklaracją VAT UE? Czy w ogóle się tym przejmować?

Człowiek chce oddać pieniążki państwu a nie wie jak. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#freelance #pracazdalna #vatowcy #vat #programista15k #programowanie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@A_Duda: Pogadaj z księgową, zamiast pytać losowych ludzi w internecie.

IANAA:
Jako, że masz VAT EU i odbiorca jest w EU, to wystawiłbym na niego F-VAT i mu przekazał. Jeśli faktura wystawiona przez upwork nie zawiera Twoich danych, to nie jest dla Ciebie żadnym poświadczeniem przychodu.

A fakturę od nich wrzuć w koszty i tyle.
  • Odpowiedz
@KrzaQ2: Mam taki zamiar, ale dodatkowo chciałem zapytać, może ktoś już miał podobny problem :)
Faktura wystawiona przez upwork ma wszystkie moje dane łącznie z nipem.
  • Odpowiedz
@A_Duda: Żadnego wystawiania dodatkowych faktur. Upwork jest pośrednikiem w każdej transakcji z Twoimi klientami, a ich siedziba to USA. Od nich dostajesz przelew, a w ich kraju nie ma takiego podatku jak VAT.

Na wszystkich fakturach generowanych przez Upwork musi być Twój NIP i pełne dane działalności. Dla każdego klienta za każdy tydzień masz dwie faktury. Pierwsza to Twój przychód, a druga to koszt (to ta prowizja dla Upwork 10
  • Odpowiedz
@kluski_w_adidsach: To zacznę od tyłu, faktury dostałem w środę ( ͡º ͜ʖ͡º) (30 maja) - ale to z tymi kursami to wiem i jest jasne.
Tak dostałem 2 faktury, jedna koszty, druga przychód. Z tym że kosztowa jest od Upwork z siedzibą w USA ale nr VAT EU z Norwegi... Moje wszystkie dane są, VAT Reverse Charged 0, bo podałem swój VAT UE. A druga,
  • Odpowiedz
@A_Duda: Przepraszam, zapomniałem o zleceniach fixed price, gdzie dzień tygodnia nie musi być wcale poniedziałkiem :)

Jesteś pewny, że na tej kosztowej jest VAT EU z Norwegii skoro Norwegia nie jest członkiem EU? :D Dlaczego Upwork wystawia tak dziwnie te faktury to już pytanie do nich.

Oczywiście, że US powie Ci, że masz opłacić vat :D Zdziwiłbym się innej odpowiedzi. Gdybyś wystawiał sam bez głupiego upwork fakturę na firmę w
  • Odpowiedz
@A_Duda: Oni mają w dupie nasz vat i podatki. Na wygenerowanych fakturach wypisane są automatycznie dostępne dla nich dane kontrahenta. Dla nich najważniejsze jest pobrać prowizję z każdego jednego $ :)

Ogólnie Upwork to zło konieczne. Jeszcze parę lat temu, gdy nazywało się to oDesk to support i stabilność całej platformy była zupełnie inna. Teraz support to hindusi, którzy przesyłają linki do faq ;)
  • Odpowiedz
No dobra, mam opcje współpracy z tą firmą z pominięciem upwork. Wtedy kasa ląduje na paypalu i dalej przesyłam ją sobie na konto.
Firma mówi, że mogę im wystawić fakturę, ale nie mam jej do nich wysyłać bo oni nie potrzebują ¯\_(ツ)_/¯

Z tym, że nadal nie mają nr VAT. Co w takim przypadku? Bo cały czas mi się wydaje że podlega pod art 28b, czyli miejsce rozliczania jest tam gdzie sieddziba
  • Odpowiedz
Spytaj się ich, czy używają PayPal. Jeśli tak to możesz wystawić fakturę używając PayPal w bardzo prosty i szybki sposób podając ich email jako odbiorcę. Jeśli chodzi faktury VAT dla firm z UK to nie mam bladego pojęcia Andrzeju. Tutaj już musisz poradzić się kogoś innego.

PS: Pamiętaj, że Upwork to zajebiste zabezpieczenie przed oszustami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kluski_w_adidsach: Tak, używają PayPala.
Jak wystawić Fakturę używając paypal???

Co do księgowej, to jest tego samego zdania co US. Czyli należy to traktować jak usługę w kraju i opodatkować 23%vat, bo firma w Angli nie ma nr VAT...
Nie ważne że przelew dostaję od Upwork'a.

Więc nawet przez paypal wydaje mi się, że będę to musiał opodatkować, ale przynajmniej upwork nie skosi prowizji.
  • Odpowiedz