Wpis z mikrobloga

Wygooglaj, to nie jest trudne


@Blinkenlights: jest trudne, ponieważ postmodernizm jest bardzo niejednolitym nurtem i wskazanie takich idei, które by łączyły wszystkich postmodernistów i to jeszcze w taki sposób, żeby dało się przełożyć te ich idee na współczesną praktykę polityczną jest zadaniem skomplikowanym. Cytat ze stanfordzkiej encyklopedii filozofii:

That postmodernism is indefinable is a truism. However, it can be described as a set of critical, strategic and rhetorical practices employing concepts
  • Odpowiedz
@Blinkenlights: Peterson, stawiając sobie na ołtarzyku portret Nietzschego, sam staje się myślicielem postmodernistycznym (albo nie rozumie tego, co Nietzsche napisał). Jego akcentowanie indywidualizmu implikuje pluralizm celów jednostek, a to wyklucza istnienie jednej metahistorycznej narracji, co jest zasadniczo jedynym fundamentem postmodernizmu. Tak, wbrew pozorom inne rzekome idee postmodernizmu wcale nie były wspólne wszystkim tym, którzy do tego worka są wkładani. Nieprawdą jest też, że postmodernizm poświęcił jednostki dla grupy, bo i destrukcja
  • Odpowiedz
@Turysta_Onanista: Szczerze próbowałem coś konstruktywnie odpowiedzieć, ale no nie, jak zaczynamy z poziomu, że jedynym fundamentem postmodernizmu jest odrzucenie metanarracji, to zostaje mi tylko ręce załamać. Polecam książkę "Explaining Postmodernism" Stephen'a R.C. Hicks'a, z tego co kojarze Peterson też na na niej sporo bazuje.
  • Odpowiedz
Nie wiem czemu chcesz lączyć wszystkich postmodernistów,


@Blinkenlights: dlatego, że jeżeli coś nie jest przyjmowane przez wszystkich czy nawet większość postmodernistów, trudno w ogóle to nazwać ideą czy postulatem postmodernizmu. Jeżeli chcemy wydzielać postmodernistów poprzez postulaty i na tej podstawie przyporządkować artykuły czy nurty lewicy do postmodernizmu, to musielibyśmy zidentyfikować te fundamentalne, albo chociaż powszechne. Jeżeli chcemy robić to poprzez praktykę to musimy sobie wyjaśnić jakie konkretnie praktyki mamy na myśli
  • Odpowiedz
Polecam książkę "Explaining Postmodernism" Stephen'a R.C. Hicks'a, z tego co kojarze Peterson też na na niej sporo bazuje.


@Blinkenlights: ja odradzam, należy bojkotować czytanie każdego przedstawiciela randowskiego obiektywizmu
  • Odpowiedz
@Blinkenlights: rety, że też nie wstyd Ci polecać książek w których piszą takie głupoty:

Immanuel Kant is the most significant thinker of the Counter-Enlightenment. His philosophy, more than any other thinker’s, buttressed the pre-modern worldview of faith and duty against the inroads of the Enlightenment; and his attack on Enlightenment reason more than anyone else’s opened the door to the nineteenth-century irrationalists and idealist metaphysicians. Kant’s innovations in philosophy were thus
  • Odpowiedz
@Blinkenlights: Autor tej książki jest upośledzony, naprawdę trudno mi znaleźć inne słowo, twierdzi np że podwaliny pod rzekome powszechne przyjecie postmodernizmu w krajach anglojęzycznych stworzyła filozofia analityczna:

By the middle of the century, the dominant conclusion about perception was that it is theory-laden. The biggest names in the philosophy of science—Otto Neurath, Karl Popper, Norwood Hanson, Paul Feyerabend, Thomas Kuhn, and W. V. O. Quine—despite wide variations in their versions of
  • Odpowiedz
@Croce: Wow, tyle rzeczy źle, że nie wiem od której strony zacząć. Obrona książki profesora filozofii jest poza zakresem moich kompetencji, nie mam zamiaru wchodzić w to, z chęcią natomiast zobaczyłbym źródła tych twoich stwierdzeń, bo jak to czytam to widze kompletny nonsens. Tak, korzeni postmodernizmu doszukuje się u Kanta, doczytaj trochę, może wtedy lepiej zrozumiesz cały temat.
Ten artykuł neguje tyle faktów z zakresu biologii i psychologii, że aż ciężko
  • Odpowiedz
z chęcią natomiast zobaczyłbym źródła tych twoich stwierdzeń, bo jak to czytam to widze kompletny nonsens.


@Blinkenlights: których stwierdzeń?

Obrona książki profesora filozofii jest poza zakresem moich kompetencji,


@Blinkenlights: jeżeli ktoś uważa Kanta za "najbardziej istotnego przedstawiciela kontroświecenia" to nie bardzo jest czego bronić
  • Odpowiedz
Ten artykuł neguje tyle faktów z zakresu biologii i psychologii, że aż ciężko mi tu wymieniać,


@Blinkenlights: ale to że uważasz jakieś twierdzenie ktore da się obronić z użyciem biologii/psychologii za nieprawdziwe to nie znaczy że uważasz fakty za opresyjne, tylko że się nie zgadzasz z tym że to fakt xd

Nie możesz tak postrzegać postmodenrizmu, bo ten nurt nie ma takiej struktury.


w sensie nie ma takiej struktury że występują
  • Odpowiedz
@Croce:

ale to że uważasz jakieś twierdzenie ktore da się obronić z użyciem biologii/psychologii za nieprawdziwy to nie znaczy że uważasz fakty za opresyjne, tylko że się nie zgadzasz z tym że to fakt xd


Jeśli spojrzysz na to, jakie fakty zostały zignorowane, to zobaczysz czemu zostały zignorowane. Tak, bo autor uznał je za opresyjne i nie zgadza się, że to fakt.
Świetnym przykładem na to zachowanie była jeszcze sprawa James'a
  • Odpowiedz
@Blinkenlights: na jakie moje stwierdzenia chcesz źródła?

Jeśli spojrzysz na to, jakie fakty zostały zignorowane, to zobaczysz czemu zostały zignorowane. Tak, bo autor uznał je za opresyjne i nie zgadza się, że to fakt.


@Blinkenlights: a, to już wiem że mój problem z klasyfikowaniem ludzi jako postmodernistow leży w tym że nie umiem im czytać w myślach

Not even close.


Powiedziałeś że ta żonglerka która uprawiasz Ty i Peterson to
  • Odpowiedz