Wpis z mikrobloga

Analiza danych - big data na #sgh vs MIESI też na sgh vs Informatyka i ekonometria na #sggw - co wybrać mirki?

Mam licencjat z finansów z raczej podrzędnej uczelni, teraz miałem rok przerwy od studiów, pracuję w korpo na takim entry levelu w finansach, ale będę przechodził bardziej w stronę analiz i automatyzacji procesów. Ogarnąłem samodzielnie pythona, którego już używam, mam jakieś pojęcie o SQL, ale w praktyce to tylko na razie tylko excel + python. Docelowo chciałbym iść właśnie w stronę analizy danych, automatyzacji/optymalizacji procesów, ale raczej nie #datascience, bo mogę nie podołać z matmy i statystyki, ale otaguję przy okazji xD

I teraz co byłoby najlepszym wyborem (oczywiście studia zaoczne):
Analiza danych - big data - raczej wszędzie widzę opinie niezbyt przychylne, że słaby program, SAS i ogólnie HIV. No i właśnie, czy ten SAS będzie w ogóle do czegoś potrzebny, jeśli do pythona dołożyłbym jeszcze R i coś z BI? No bo z tego co widzę z programu studiów, to nawet kilka przedmiotów miałbym właśnie z SAS-em.

MIESI - tutaj z kolei byłby dużo większy nacisk na matmę i statystykę, obowiązkowo musiałbym mieć algebrę i analizę matematyczną, gdzie ja u siebie miałem jakąś śmieszną matematykę dla ekonomistów, gdzie nawet nie doszliśmy do całek xDDD
Raczej nigdy nie uważałem się za zbyt dobrego z matmy, więc sporo bym musiał tutaj nadrobić, żeby ogarnąć samą matmę.

Informatyka i ekonometria - podstawowy problem, SGGW będzie wyglądało gorzej niż SGH, nawet jeśli w praktyce więcej bym się tam nauczył xD
Bo sam program studiów wygląda całkiem spoko moim zdaniem.

Ogólnie chciałbym przejść przez te studia dość gładko, bo jednocześnie będę cały czas pracował i tutaj się sporo nauczę, no ale jednak dobrze by było, gdybym ze studiów też jakąś wiedzę wyniósł, ale bez takiego ciśnienia, że będę musiał codziennie po pracy siedzieć nad matmą czy statą, żeby cokolwiek ogarnąć.

Jest jeszcze niby jakaś Informatyka Społeczna na PJATK, która jest skierowana dla osób, które nie miały infy na pierwszym stopniu, ale ta uczelnia jest strasznie droga, więc raczej nie biorę tego pod uwagę.

#analizadanych #studbaza #bigdata
  • 41
  • Odpowiedz
@matti05: Jeszcze nie właśnie, i to chyba trochę niedobrze, bo każdy, z kim rozmawiałem odnośnie zapisów na sgh mówił, że zapisał się od razu po otwarciu rejestracji, więc może być już nawet za późno, no ale z drugiej strony dwie osoby to niezbyt reprezentatywna próba, żeby założyć, że każdy zarejestrował się od razu xD

Bo to kurde strasznie trudny wybór, jak chcę przejść maksymalnie bezboleśnie przez te studia, a żebym jednocześnie
  • Odpowiedz
@sartek: właśnie widziałem coś z tą rejestracją. To chodzi po prostu o założenie konta w tym ich systemie czy już z opłatą rekrutacyjną?
Ja podyplomówkę też rozważałem, bo mgr już mam jednego, ale na podyplomówce nie będę mieć stypendium i cebula silna ( ͡° ͜ʖ ͡°) O tym big data czytałem, że to ani big, ani data, więc pozostaje MIESI. Co do SGGW, to studiowałem tam i
  • Odpowiedz
@matti05: To już z opłatą, liczy się kolejność miejsc, ale w sumie nie wiem kiedy ogłaszają, że ktoś jest przyjęty.
No z tą analizą danych to też czytałem słabe opinie, no ale z drugiej strony to poza tymi obowiązkowymi przedmiotami z SAS-a to może nie byłoby tak źle jeszcze przy odpowiednim doborze przedmiotów. No może bardzo dużo się tam nie można nauczyć, ale może byłoby w miarę bezboleśnie chociaż, a właśnie
  • Odpowiedz
@sartek: to trzeba w takim razie płacić, najwyżej 80 zł w plecy jak się rozmyślę xD

Też się zapisuj, ogarniemy matmę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tam analiza i algebra jest razem, więc bez tragedii. Bardziej mnie denerwują obowiązkowe zapychacze typu historia myśli ekonomicznej.
  • Odpowiedz
@matti05: Kurde, mirku, jak ja się serio boję, że ta matma mnie tam rozniesie, a pythona, sql-a, czy czegoś od BI to się tam wcale nie nauczę xD

A magistra z czego masz? To już pewnie siedzisz głębiej w tych tematach niż ja :)
  • Odpowiedz
@matti05 @sartek Panowie jaka decyzja? W czwartek bronię inżyniera na PW i generalnie po 4 latach pracy jako konstruktor wiem, że chciałbym robic coś innego. Pytałem znajomka o Big Data i kazał mi iść MIESI no i pomyślałem sprawdzę tag na wykop pl . A tutaj taki ciekawy post.
  • Odpowiedz
Hej, odkopałem temat. Czy orientujecie się może, czy jest sens w ogóle ciągnąć studia na SGH Big Data w trybie dziennym, czy lepiej to rzucić i iść na jakieś zaoczne z informatyki? Generalnie chodzi o to, że ciekawszy jest bardziej taki ML od bycia Data Analystem, a na SGH nie przypomina to Data Science. Jakbyście zrobili ??
  • Odpowiedz
@ciam-ciaramciam: @sartek:

I jak tam mirki? Warto pchać się za wami? Możecie coś powiedzieć po roku?


@Transparentny: Elo mirku! Wołam jeszcze @matti05 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie to tak średnio bym powiedział, tak średnio.

Studia niby mają potencjał, ale często jednak na tym potencjale się kończy.

Pierwszą bolączką jest mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które są obowiązkowe na pierwszym semestrze. Ja rozumiem uczelnia ekonomiczna, ale jednak tych
  • Odpowiedz
@sartek: @Transparentny w 100% się zgadzam z przedmówcą. Od siebie dodam, że poszedłem całkiem zielony na miesi po PW i po pierwszym semestrze miałem średnią 4.5 z tych zapychaczy. W drugim semestrze gdy zaczęły się poważniejsze przedmioty już tak kolorowo nie będzie. Na każdych zajęciach gdzie są ćwiczenia prowadzący na pierwszym wykładzie podczas wprowadzenia mówili, że wcześniej mieli więcej godzin na realizację tego przedmiotu ale niestety godziny zostały okrojone.
  • Odpowiedz
@ciam-ciaramciam @sartek Cześć Mirki! Sorry, że odkopuje, ale myślę, że po właściwie drugim roku jesteście dobrym źródłem wiedzy dla osób z podobnym dylematem. Mam licencjat z firu na UŁ, za rok kończę mgr również z firu na UŁ. Ten mgr to był generalnie zły wybór, pracuję jako analityk danych na entry levelu, poza branża finansową. W pracy korzystam głównie z sql, excela (vba) i narzędzi do wizualizacji danych. Zastanawiam się czy MIESI
  • Odpowiedz