Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie odnośnie #prawojazdy.

Zdałem egzamin praktyczny we wtorek 8 maja. W info-car status jest, ze prawo jazdy jest już w produkcji.

Moj znajomy zdał egzamin, a gdy odebrał prawko to była na nim data wydania 2 dni po zdaniu egzaminu.

Czy jeżeli teraz bym wsiadł w samochód i miałbym kontrole, to mogę powiedzieć ze zapomniałem dokumentu? Płace wtedy mandat za brak dokumentu, nie uprawnień?

#prawo #samochody #motoryzacja
  • 49
  • 0
@ManiacTeam: daj jakis paragraf na to.

Uzyskanie uprawnień dostaje się w momencie, gdy WORD prześle informacje o zdanym egzaminie.

Prawo jazdy jest już w trakcie produkcji, wiec numer prawa jazdy i uprawnienia musza widnieć.

Przypuszczając: jestem na wakacjach, mam do odbioru prawo jazdy ale jestem na drugim końcu polski. Mogę jechać narażając się jedynie na mandat za brak dokumentu?
@bet00n: Jaki dokument uprawnia do prowadzenia pojazdów ? W razie kontroli przez policję jaki dokument a właściwie jakie dokumenty masz obowiązek pokazać? Arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym możesz sobie powiesić na łóżko na pamiątkę.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy
@bet00n Dlatego przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie mówią o tym, że kierowca może poruszać się po drogach publicznych dopiero wtedy, gdy odebrał dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem (KD art. 88, ust. 1 oraz art. 100b ust. 2 pkt. 1) Zdarza się jednak, że niektórym kierowcom udaje się uniknąć 500zł mandatu za brak posiadania uprawnień do kierowania pojazdem, bowiem mimo że nie posiadają dokumentu, to uprawnienia już im nadano. Policjant po sprawdzeniu  w
  • 0
@ManiacTeam: nie rozumiesz. Jak masz prawo jazdy i zapomnisz dokumentu, to dostajesz mandat 50zl za brak dokumentu.

W tej sytuacji jest tak samo, bo w bazie cepik już jestem. Policjant nie ma wglądu na to czy odebrałem to prawko czy nie.

Napisałem tutaj aby ktoś kto zna się na temacie mi powiedział dokładnie jak to wyglada. A wszyscy co tu się wypowiadają to gowno wiedza o temacie XD hur dur stracisz
@bet00n: Podobno uprawnienia nabywa się z chwilą pokwitowania w urzędzie odbioru plastiku. Jak chcesz to ryzykuj. Może nic się nie stanie, może dostaniesz 50zł mandatu za brak dokumentu, może 500za brak uprawnień, może odroczka prawka na rok (i ponowny egzamin), może zapłacenie z własnej kieszeni za spowodowane szkody (głupia latarnia to z wstawieniem ze 3tys zł, cenę przeciętnego markowego auta chyba sam potrafisz ustalić), może płacenie poszkodowanemu do końca życia renty.
@bet00n: „Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów