Wpis z mikrobloga

@Racjo85nie: prawo Mojżeszowe zawiera w sobie wiele elementów rytualnych, oraz przykazań związanych z kulturą tamtych plemion. Głównie zakaz fetyszyzmu, wyrażany zakazem sporządzania podobieństw ludzi i zwierząt w ogóle.

Chrystus ustanowił nowe kapłaństwo, znosząc stare. Dlatego przepisy rytualne prawa Mojżeszowego w dosłownym ich sensie nie obowiązują.

A rad ewangelicznych nie można traktować jak kodeksu moralnego, bo nie sposób ich literalnie przestrzegać, ich sens po prostu nie jest literalny, jak w kodeksie
dziecko swoje chcesz wychowywać tylko w duchu chrześcijaństwa? Czy dlatego że nie dogadał byś się z taką osobą?


@Racjo85nie: Między innymi tak. Poza tym nie znalazłbym kobiety, która nie jest katoliczką i jednocześnie jest dziewicą, chce poczekać z seksem do ślubu i stosować wyłącznie metody NPR. ¯\_(ツ)_/¯
  • 0
@neilran no niestety wszystko pomieszałś, do moralności odnosi się właśnie prawo mojżeszowe, rytuały i kulturę plemion znajdziesz w ewangeliach. Prawo mojżeszowe mówi ogólnie żeby robić dobro a złego nie. Więc moralnie tyczy się to wszystkich nie tylko katolików.

cytowany A rad ewangelicznych nie można traktować jak kodeksu moralnego- napisałam dokładnie odwrotnie
Prawo mojżeszowe mówi ogólnie żeby robić dobro a złego nie. Więc moralnie tyczy się to wszystkich nie tylko katolików.


@Racjo85nie: Przeczytaj List Św. Pawła Do Rzymian, tam jest zupełnie co innego niż Ty piszesz.
rytuały i kulturę plemion znajdziesz w ewangeliach

Też, ale w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż w prawie Mojżeszowym.

Prawo mojżeszowe mówi ogólnie żeby robić dobro a złego nie.

No, racja, nie wspominałem bo wydaje mi sie oczywiste. Zaznaczałem tylko że zawiera także elementy kultu związane ze "starym kapłaństwem".

Więc moralnie tyczy się to wszystkich nie tylko katolików

@Racjo85nie: chciałbym żeby tak było :P
  • 0
@glonstar ksiega wyjścia: Gdybyś się natknął na byka swego nieprzyjaciela lub na jego błąkającego się osła, to bezwarunkowo masz go do niego zaprowadzić.+ 5 Gdybyś zobaczył, że osioł należący do kogoś, kto cię nienawidzi, leży pod ciężarem, to nie wolno ci tego człowieka tak zostawić. Razem z nim masz go bezwarunkowo oswobodzić. Ksiega kapłańska: Nie wolno ci złorzeczyć głuchemu, a przed ślepym nie wolno ci stawiać przeszkody;+ i będziesz się bał swego
@Racjo85nie: jeden mirek fajnie to ujął:

Poza alegorycznym i dosłownym sposobem odczytywania Pisma, chrześcijanie uważają, że można je jeszcze czytać na sposób anagogiczny(lub profetyczny) oraz moralny. W średniowieczu ułożono wiersz o tym:

Litera gesta docet, Quid credas allegoria, Moralis quid agas, Quo tendas anagogia.


Co można przetłumaczyć:

Dosłowny mówi o czynach, w co wierzyć alegoryczny, moralny co robić, gdzie zmierzamy anagogiczny.
Między innymi tak. Poza tym nie znalazłbym kobiety, która nie jest katoliczką i jednocześnie jest dziewicą, chce poczekać z seksem do ślubu i stosować wyłącznie metody NPR.


@manertyh: ktoś kiedyś powiedział, że seks bez grzechu jest jak jajko bez soli :)