Wpis z mikrobloga

Skąd ludzie wierzący znają wolę Boga? Bo jak na moje, to nie można wykluczyć, że będzie mu się podobało zachowanie Hitlera i Stalina i postanowi zbawić tylko ich. Jaka jest gwarancja, że tak się nie stanie?

#filozofia #religia #katolicyzm #ateizm
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tlaziuk: 1. stwierdzam, że jest funkcjonalna i dowodem jest, że działa.
2. 3. Bo się nadają - plemiona wierzące w Juju dalej są biednymi plemionami, mieszkańcy Indii nadal srają na ulicach wyznając swój nielogiczny panteon bożków, natomiast europa wraz z opartą na logicę i wewnętrznie spójną wiarą Chrześcijańską osiągnęła najwięcej spośród wszystkich państw - tyle.
4. Nie przeszli konwersji, jednak poszczególni ludzie biorą garściami z kultury zachodu, która uczy ich jak postępować. Zresztą, widać to też np. w Korei Południowej czy miejscach typu Hongkong. To przyjęcie wartości zachodu m.in. poszanowania indywidualizmu czy wolności pozwoliło tym krajom się rozwinąć tak szybko.

Bog ludzi oklamal ze umra gdy zjedza i chcial ich trzymac w niewiedzy.

Bo po zjedzeniu owocu ludzie ZROZUMIELI że umrą xD Wcześniej o tym nie wiedzieli bo nie byli
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: nie dyskutuje dalej bo nie ma sensu, z Twoimi zapędami to wypadałoby żebyś chociaż znał hebrajski i szczegółowo kulturę starożytnego bliskiego wschodu.

A tak to równie dobrze sobie możesz własną Biblie napisać.
  • Odpowiedz
@neilran: zebys chociaz znal hebrajski i kulture staozytnego bliskiego wschodu xDD

W ten sposób mozna zakonczyc kazda dyskusje. Bo procent ludzi znajacych te dwie rzeczy jednak jest dosc niski. Ja nie obrazam twojej religi ani jej nie atakuje, jedynie uzywam fragmentow twojego pisma aby ci pokazac ze jezeli bysmy kierowali sie moralnoscia to na pewno nie bog bylby tym dobrym, na tle szatana.
  • Odpowiedz
@neilran: a wiec dochodzimy do tego ze ta ksiega jest nic nie warta, bo jest stara i tyczy sie spraw lokalnych bliskiego wschodu. A interpretowac ja mozna na rozne sposoby.

Ale niezalezenie od interpretacji to szatan nie jest zly.
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: nie, dochodzimy do wniosku, że jeśli się ma złą wolę, to wyrywając słowa z kontekstu można sobie tą księgą wszystko udowodnić.
Biblia zawsze była otoczona tradycją, a bez kontekstu kulturowego jest w niej mnóstwo niejasności.
  • Odpowiedz
@neilran: tylko powiem ci jak doszedlem do tego wniosku. Kiedys bylem mocno wierzacy ale tak na prawde nie wiedzialem w co wierze, mylny obraz zi lekcji religii, nie jasnosci przekazywane na mszy. Przeczytalem pismo, posluchalem kosciola i stwierdzilem ze jednak w to nie wierze. Ale czytając pismo to co dostrzeglem to właśnie zle uczynki boga i jego gniewne zachowanie. Odrzuciło mnie to, bo nasza nazwijmy to kultura, przekazuje inny obraz
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: księgi ST są trudne, też było mi trudno je zrozumieć gdy pierwszy raz je czytałem i także dziś nie wszystko rozumiem. Czytając je na uwadze trzeba mieć okoliczności tamtych wydarzeń. Bóg się gniewał na ludzi za ich niewdzięczność, niewierność - byli poniżanymi niewolnikami których Bóg poprzez wielkie cuda wyprowadził z niewoli egipskiej. Ludziom z tamtych czasów nasza etyka była obca, mimo że nasza etyka wywodzi się także od nich.
  • Odpowiedz
@neilran: i tak i nie. Wszystko wlasnie zalezy od interpretacji i wlasnego punktu widzenia ¯\_(ツ)_/¯ religia i tak zrobila szopke z pisma swietego i kościół katolicki zrobil sobie swoje zasady, z reszta tak jak inne kościoły. Troche cyrk i zabobony zeby trzymac ludzi w ryzach.
  • Odpowiedz