Wpis z mikrobloga

@JanuszKek: te naciski można zastosowaćw taki sam sposób i z taką samą skutecznością, gdy państwo docelowe jest demokratyczne i gdy nie jest; oraz gdy pańśtwa naciskające są demokratyczne albo nie.
  • Odpowiedz
@Althorion: to że gotowa do obrony, nie znaczy że się totalnie nie da jej zaorać, tylko bardziej że istnieją takie mechanizmy prawne które sprawiają że nie da się tego zrobić pstryknięciem palcami, złożoność systemu uniemożliwia to aby demokrację obalać bardzo szybko oraz pod płaszczykiem jej reform (jawne przyznawanie się do chęci obalania demokracji, zwróciło by uwagę innych krajów i instytucji międzynarodowych).
"Rozproszenie" władzy także pomaga w obronie.

Innym mechanizmem jest np
  • Odpowiedz
@narcisse: Demokracja jako system z natury antymerytokratyczny musi kiedyś umrzeć.

Np. w naszej sytuacji bardzo potrzebna jest reforma systemu emerytalnego i podniesienie wieku emerytalnego, a to będzie niemal niemożliwe skoro już teraz emeryci stanowią jedną trzecią osób uprawnionych do głosowania.

Taki PiS wygrał min. głosami emerytów, którym obiecał obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie emerytur.
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: Co jest alternatywą? I jeżeli taka jest, to dlaczego ktoś miałby w niej zajmować się ludźmi bez realnego wpływu na władzę, czyli np. emerytami, niepełnosprawnymi, dziećmi, etc. Demokracja jest zabezpieczeniem, żeby tacy ludzie mieli opiekę.
  • Odpowiedz
Co jest alternatywą? I jeżeli taka jest, to dlaczego ktoś miałby w niej zajmować się ludźmi bez realnego wpływu na władzę, czyli np. emerytami, niepełnosprawnymi, dziećmi, etc.


@narcisse: Nie wiem, jakaś oligarchia czy dyktatura, która plany polityczne układałaby na dłużej niż 4 lata. Najlepiej byłoby zrobić już te mityczne i straszne SI i oddać się w jej władzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Demokracja jest zabezpieczeniem, żeby tacy
  • Odpowiedz
@narcisse: no waśnie to demokracja kiedyś oznaczała wybieranie losów większości przez mniejszość (jedynie mieszkańcy polis mogli głosować). A obecnie właśnie o to chodzi, ze większość ma decydować o mniejszości.
  • Odpowiedz
@JanuszKek: Ale ty nadal robisz to samo. Może inaczej. Co będzie świadczyło o tym, że demokracja w Polsce umarła? Albo nieważne, ja skończyłem dyskusję. Wyszło na to, że w Polsce nie umiera demokracja tylko nowoczesna demokracja.
  • Odpowiedz
@Primusek: obecnie to to samo. Kładłem nacisk na "nowoczesna" żebyś zwrócił uwagę że systemy się zmieniają i obecnie demokracja to coś więcej niż demokracja w Atenach czy nawet politeja Arystotelesa.
  • Odpowiedz