Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki, przeglądając Mirko i wpisy odnośnie religii i ateizmu wśród Mirków nasunęła mi się pewna refleksja.

Pochodzę z Śląska Cieszyńskiego, gdzie duży odsetek stanowią osoby ochrzczone w wierze ewangelicko-augsburskiej (swoja drogą za dzieciaka myślałem, że w całej Polsce tak jest), w szkołach równolegle prowadzone są lekcje religii katolickiej i ewangelickiej. Na religiach ewangelickich sporo czasu poświęcano na wyjaśnieniu różnic pomiędzy tymi wierzeniami, jednak z tego co wiem nie działało to w drugą stronę, tzn. na religiach katolickich nie wspominano o tej religii, a katechetka, po pytaniach mojego kolegi temat po prostu ucinała.

W związku z tym kieruje Mirków, czy wiecie jakie są różnicę, jeżeli tak jaka jest wasza opinia? Patrząc po opiniach niektórych osób część "rozwiązań" stosowanych przez kościół ewangelicki były by bardziej przystępna dla Mirków.

  • 21
@Tomek1902: Z tego co pamiętam, to jakieś w miarę ogólne omówienie różnic między wyznaniami chrześcijańskimi było z ominięciem tych bardziej egzotycznych (więc o starokatolicyzmie, kościołach orientalnych, sedewakantyzmie i mniejszych denominacjach protestanckich nic się nie dowiedzieliśmy). Ogólnie katechizacja w szkołach to raczej ciężka orka i katecheta ma często problem, żeby wbić do głowy uczniów rzeczy związane z religią katolicką, więc na wątki poboczne po prostu jest mało czasu.

Mnie protestantyzm w ogóle
@Tomek1902: To bez znaczenia. Polaków trzeba byłoby podzielić na minimum kilkanaście nowych odłamów chrześcijaństwa jeśli mielibyśmy patrzeć na różnice w ich wierzeniach:

Okazuje się, że odsetek katolików, którzy wierzą (mniej lub bardziej zdecydowanie) we wszystkie mawiane elementy wiary katolickiej, a więc w to, że Bóg wysł#!$%@? modlitwy, w istnienie grzechu pierworodnego, zmartwychwstanie, życie pozagrobowe, nieśmiertelną duszę, sąd ostateczny, niebo, piekło oraz w cuda, stanowią aktualnie 37% spośród wszystkich pełnoletnich wyznawców tej
@Tomek1902: Tak o niewygodnych faktach lepiej nie wspominać. Katolicy wolą udawać że istnieje coś takiego jak chrześcijaństwo choć różnice są takie w wyznaniach że ludzie by się pobili gdyby zamknąć ich w jednym pomieszczeniu lub wolą udawać że katolicyzm jest bardziej "powszechny" niż w rzeczywistości. Religia jest indoktrynacją katolicką w większości polski ty miałeś tyle szczęścia że zobaczyłeś styk jednego i drugiego.
Gwarantuje ci że jakbyś żył trochę kilometrów dalej to
Polaków trzeba byłoby podzielić na minimum kilkanaście nowych odłamów chrześcijaństwa jeśli mielibyśmy patrzeć na różnice w ich wierzeniach:


@jan_zwyklak: i tak też się działo z odłamami protestanckimi, w myśl zasady o której wspomina @Ignacy_Patzer.

Ja jestem po prostu ciekaw, jak wyglądał by podział wierzeń wśród Polaków, gdyby rozpowszechnienie wiedzy i świadomości odnośnie innych było by powszechne. Zwłaszcza wśród osób, które w religii katolickiej widzą wiele przeszkód,a takich na Mirko nie
@Tomek1902: Ciekawe czy są na necie takie testy online. Coś w stylu - odpowiadasz na pytania i na końcu pokazuje ci czy jesteś lewakiem czy prawakiem. Tylko tu by się przydały pytania klucze do wszystkich odłamów chrześcijaństwa. Ciekawe jakie były by rozbieżności. Testowałbym chyba każdego katolika, który chciałby bronić "swojego katolicyzmu" :)
@luvencedus: po prostu jest to wyznanie wiekszosciowe, ot tradycja i mało kto wnika o co tam chodzi po za tym, że trzeba robić dobrze (cokolwiek to znaczy), a księża są grubi i kradną.

Miałem też w życiu styczność z wyznawcami islamu z subkontynentu i Afryki Płn. i dokładnie ten sam schemat (poza tym, że poważniej podchodzą do zakazów i nakazów).

Czytuję amerykańskie fora czasem jak czegoś szukam i jak protestanci słyszą
@jan_zwyklak: nie wiem czy taki test miałby sens, bo wielu ludzi (w tym ja np) nawet nie zrozumie połowy tych teologicznych/ filozoficznych terminów, które składają się na doktryny danego kościoła/ religii.

Świetnie widać to zresztą po wykopie gdzie "wolnomyśliciele" często atakuja poglądy których kościoły/ wyznania nawet nie głoszą, a "wierzący" dzielnie ich bronią( ͡° ͜ʖ ͡°) (mimo, ze, teoretycznie, wiara w nie stawia ich poza wspólnota z
@jan_zwyklak: a co do dzielenia na odłamy to nie wszystkie kościoły mają manię wrzucania do szufladek i definitywnego kategoryzowania. Np. u wschodnich chrześcijan możesz sobie wierzyć w dziewictwo Maryji, a możesz nie wierzyć. Są też żywe dyskusje na temat mytarstw, tzw. grzechu pierworodnego etc. I tak sobie dyskutują pozostajac w jednej wspólnocie (choć spory bywają bardzo ostre)( ͡° ͜ʖ ͡°).
@niedoszly_andrzej:

Nie śledzę mocno tych dyskusji, ale pamiętam jak np. Ty pisałeś, że wg kk inne religie to dzieło diabła

KK, wierzący, czy chrześcijanie? Jeśli napisałem, że KK to sory, ale skoro ta wiara może być tak elastyczna jak sam piszesz to pewnie znajdą się i tacy katolicy co tak uważają i będą członkami waszej wspólnoty, a KK jakoś nie będzie się kwapił by ich poprawiać na "Niezbadane są ścieżki Pana",
@jan_zwyklak: no właśnie w KK nie może być elastyczna. Są kościoły gdzie pewne rzeczy nie są rozstrzygane definitywnie i może być różnica zdan- w KK jak nie wierzysz w dziewictwo Maryji, nieomylność papieża etc to z miejsca musisz robić wypad- teoretycznie, bo w praktyce (przynajmniej naszej polskiej) wiemy jak jest.
to sory

@jan_zwyklak: bez przesady, jesteśmy na wykopie- ja się na teologii znam tyle co nic, ale umiem używać googla na tyle żeby zauważyć schemat o którym napisałem w pierwszym poście do Ciebie (znaczy z tym, że w mnóstwo wykopowych dyskusji na temat religii polega na obalaniu tez, których koscioly/ religie/ wyznania nawet nie postulują).

I nie dotyczy to tylko chrześcijaństwa- co jakiś czas wpadnie jakiś geniusz i powie, że on
w Polsce

@luvencedus: no, ale to nie jest wyjątkowa cecha Polski i Polaków i niekoniecznie przeciętnych. Ile razy z ust wysokich hierarchów KK padają gadki o tym, że np. prawosławie i katolicyzm to "siostrzane kościoły" albo "dwa płuca"- gdzie to są wyznania na prawie przeciwstawnych biegunach chrześcijaństwa.

Za granicą nie jest dużo lepiej: przeciętny Sir Smith, Monsieur Toutlemonde (pozdrawiam znających francuski) czy Senor Fulano de Tal też mało wiedzą na tego
@luvencedus: @niedoszly_andrzej:
Pomijając różnicę stricte teologiczne, bo umówmy się, ten zwykły Kowalski ma to po prostu w dupie, to moim zdaniem, taki luteranizm byłby dla tego Kowalskiego dużo bardziej przystępny, z takiego praktycznego punktu widzenia.

Zadnie to oczywiście opieram na podstawie najczęstszych zarzutów, kierowanych w stronę Kościoła Katolickiego przez moich znajomych czy osoby na mirko, którzy raczej chcą wierzyć, jednak przeszkadza im sama instytucja kościelna.
@Tomek1902 ja każdego szanuje a ale nie wierzę,mam kolegów z Cieszyna,siostra wyszła za mąż za Ewangelią z Goleszowa,a jak chodziłem do podstawówki,to chodziłem dziewczynami z wszystkich nurtami ewangelicki protestanckimi