Wpis z mikrobloga

Hej, kumpel jakiś czas temu kupił samochód w komisie, OC wówczas należało jeszcze do poprzedniego właściciela, w międzyczasie się skończyło i kolega zawarł kolejną polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, robiąc to przez internet, jednak doszliśmy do tego, że gość zapomniał o wypowiedzeniu starego OC. Póki co nie przyszło mu nic do zapłaty, jednak czy jeśli nie wypowiedział poprzedniego OC to czy jednak ktoś się do niego w tej sprawie czasem nie zgłosi. Czy zawierając kolejną polisę OC, nie powinno być tak, że ubezpieczyciel sam zgłasza do systemu, że auto jest już ubezpieczone, żeby nie było ryzyka podwójnego ubezpieczenia?

#ubezpieczenia #samochody
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kreation: nie no, od kilku dobrych lat jest tak, że ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Poprzedni właściciel niczego nie wypowiada, to nowy właściciel decyduje o tym, czy korzysta z polisy do końca bieżącej umowy, czy rezygnuje i wykupuje swoje ubezpieczenie.
  • Odpowiedz
@Kreation: no tak. Skoro nie wypowiedział, to OC obwiązywało do końca okresu, na który umowę zawarł poprzedni właściciel. Na tym koniec, nic automatycznie się nie przedłużyło, dotychczasowy ubezpieczyciel nie wystawił żadnych kwitów do opłacenia. Gdyby kolega nie wykupił OC we własnym zakresie, to zostałby bez ubezpieczenia.
  • Odpowiedz
@Kreation: Tak, jak wyżej. Ubezpieczenie od zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Jest ważne do ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta, a później nowy właściciel musi pamiętać, żeby wykupić ubezpieczenie i mieć ciągłość.
  • Odpowiedz
@mfind: To ja mam podobne pytanie. Jak wygląda sytuacja z samochodem nieopłacanym i niewyrejestrowanym przez wiele lat. Na przykład ostatnio oglądałem starego citroena i dziadek ostatnie opłaty zrobił około 2009 roku. Czy ewentualne zadłużenie obciąża tylko sprzedającego czy też nowy nabywca też w tym partycypuje?
  • Odpowiedz
@Fastboot: Jak kupisz auto, to od tego samego dnia musisz mieć ważne ubezpieczenie. To co było wcześniej, to nie Twoja sprawa, zbywca będzie się martwił o ewentualne kary z UFG.
  • Odpowiedz