Wpis z mikrobloga

Test MSI Z370 SLI Plus

Wczoraj był test obudowy, a dzisiaj pora na mobasa. I to nie byle jakiego, bowiem MSI Z370 SLI Plus jest przedstawicielem powoli ginącego gatunku zwykłych płyt głównych, czyli po prostu nie-gamingowych. Na dodatek ze stosunkowo taniego segmentu cenowego (560 złotych) biorąc pod uwagę zastosowany chipset Intel Z370, acz nadal dobrze wyposażonego co potwierdza chociażby wysokiej klasy kodek dźwiękowy Realtek ALC1120 oraz obsługa technologii NVIDIA SLI (pomijając jej faktyczną użyteczność).

Osiem portów USB na tylnym panelu uznajemy za rozsądną wartość, podobnie jak konfigurację slotów na laminacie łącznie z dwoma M.2 PCI-E 3.0 x4. Dodatkowo otrzymujemy jeszcze diody diagnostyczne, natomiast jedyne czego rzeczywiście do szczęścia brakuje, to fizyczne przyciski Power, Reset i Clear CMOS. Niestety, takie overclockingowe bajery są dzisiaj zarezerwowane dla modeli z wysokiej półki. Pozytywnie zaskakuje z kolei warstwa stylistyczna, bowiem w czasach gdzie królują agresywne kształty, fikuśne radiatory i nachalne podświetlenie, stonowana czarna konstrukcja to rzadkość. Tutaj producent chyba trochę niezamierzenie, stworzył jedną z ładniejszych płyt głównych obecnej generacji. Warstwa elektroniczna również jest przyzwoita, aczkolwiek MSI Z370 SLI Plus bardziej widzielibyśmy jako platformę dla podkręconego Core i5-8600K, aniżeli Core i7-8700K, które już solidnie rozgrzewa sekcję zasilania. Temperatury wprawdzie nie przekraczają 90 stopni Celsjusza, niemniej dobrze posiadać bezpieczny zapas, którego przy wysokim napięciu i/lub słabej wentylacji w obudowie podczas upalnych dni może odrobinę brakować. Poza tym, testowana płyta gówna dobrze prowadzi procesor i wysoko taktowane pamięci DDR4. Największym minusem całej platformy jest polityka Intela, który dla procesorów Coffee Lake oddelegował wyłącznie chipsety serii 300, chociaż ponad wszelką wątpliwość poprzednicy także poradziliby sobie z sześciordzeniówkam...

Opis budowy i UEFI, czasy bootowania systemu, testy kontrolerów SATA i USB, wydajność w grach i programach, możliwości OC oraz pomiary poboru mocy i temperatur z wykorzystaniem kamery termowizyjnej znajdziecie na portalu:
https://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_msi_z370_sli_plus_dobra_i_niedroga_plyta_glowna_pod_coffee_lake

Jakieś pytanka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#purepc #pcmasterrace #technologia #komputery #hardware
PurePCpl - Test MSI Z370 SLI Plus

Wczoraj był test obudowy, a dzisiaj pora na moba...

źródło: comment_sDeXL1SEBmcrb7uEG1jmvIbL0Gx3h2q1.jpg

Pobierz
  • 20
@PurePC_pl: Bardzo ładna płyta. Taka normalna, bez wodotrysków. Nie rozumiem dlaczego tak mało jest płyt z dobrym wyposażeniem ale bez tych wszystkich choinkowych świecidełek. Jak składałem kompa to też miałem problem ze znalezieniem sensownej płyty w normalnej cenie. Całe szczęście trafiłem na msi z170 g43. Uff. Koniec dygresji.
@PurePC_pl: ja jestem z niej zadowolony, działa z i3 8100, a docelowo po przesiadce będzie działał z 8700k, chociaż trochę mnie zaniepokoiliście temperaturami po OC. Ja zauważyłem dwa mankamenty: brak portu do podłączenia usb-c znajdującego się na front panelu obudowy, i nieustannie świecące się diody przy portach RAM i PCI-E, które rażą po oczach tak, że używanie minimalnie widocznych ledów RGB wbudowanych w płytę trochę mija się z celem.
@icanthelpthat: Niestety, "powoli" robi się to standardem co jest bardzo smucące. Jeśli ktoś faktycznie celuje w wysoki segment i wydaje jakby nie patrzeć spore pieniądze to i tak ma problem, bo większość świeci się z każdej ze stron. Jasne - zawsze można wyłączyć diody, ale nadal zostają krzykliwe malunki, kolory i plastikowe nakładki. ( ͡° ʖ̯ ͡°) A ja zamiast tego wolałbym porządny, żebrowany radiator na sekcji
@PurePC_pl: właściwie, to chciałem się zdecydować na krakena x62, ale teraz już nie jestem pewien. Może jednak dark rock pro 4? Obudowa to be quiet dark base 700, aktualnie inverted atx. Kraken i wypchać wentylatorami? Czy lepsze będzie AC?
@Christophy: Taniej nic bardziej odpowiedniego od MSI SLI Plus się raczej nie znajdzie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@icanthelpthat: Przeminie? Raczej nie, bo widać że to na siebie zarabia. Bardziej producenci się opamiętają i zaczną znowu równolegle oferować również modele bez miliona diod, plastikowych nakładek i gamingowych malunków, acz nadal zaliczające się do wysokiego i wydajnego segmentu.
@PurePC_pl: Jaki jest sens płyt głównych do podkręcania, które mają z tym problemy? ( _)
Ani to do słabszych CPU, bo są tańsze alternatywy ani to do mocniejszych CPU z K, bo się to grzeje.
To tak jakby kupić samolot, który będzie jeździł po ziemii, bez sensu.
@PurePC_pl: Różnica między takimi 3200 mhz a 2666 jest tak marginalna, że zwyczajnie nie opłaca się kupować tej karty i 3200 mhz pamięci porównując do b360m i 2666 mhz pamięci, różnica wynosi 300-350 złotych. Ba nawet różnica pomiędzy 2400 a 3200 jest bardzo mała, a różnica w cenie to jeszcze więcej bo prawie 400 zł.
To jest jak różnica w cenie jak pomiędzy gtx 1060 a gtx 1070.
Za część tej
N.....y - @PurePC_pl: Różnica między takimi 3200 mhz a 2666 jest tak marginalna, że z...
@Nedkely: Różnice w wydajności potrafią być zdecydowanie większe. I owszem jest to opłacalne, nie tylko w grach. Zwłaszcza w momencie gdy podstawowe, nowe płyty Z370 można kupić już za 400 złotych (czy jak teraz z promocją - Gigabyte Z370P D3 za 329 zł). Czyli niemalże tyle samo co za sensowne B360. Ot, nie można wszystkich mierzyć swoją miarą. Dla jednego będzie to miało sens, bo jego wymagania korzystają na wysoko taktowanych
PurePCpl - @Nedkely: Różnice w wydajności potrafią być zdecydowanie większe. I owszem...

źródło: comment_uExXNffstJ5SidpV5JkaKaTNHjBLRaHV.jpg

Pobierz
@PurePC_pl: Tylko ty porównujesz tu 2133 z 3200, a ja tu pisze o 2400-2666.
Różnica jest marginalna i nie warta ceny.
Sensowne b360m złapiesz poniżej 300 zł, racja może będzie miało mniej portów, pinów czy cokolwiek tam jest, ale funkcjonalność będzie taka sama dla procesora z stockowym zegarem, chyba że mówimy tu o CPU TDP +90W. Ty płacisz różnice w cenie 100-150 zł na płycie głównej i około 20 złotych więcej