Wpis z mikrobloga

Mam pytanie związane z zjawiskiem zwanym "dylatacją czasu".

Przyjmijmy, że jestem w statku kosmicznym i poruszam się z prędkością światła wokół Ziemi przez około 10 lat.
To czy spoglądając na planetę widzę cały czas ten sam moment w czasie?
I co teoretycznie się stanie gdy nagle się zatrzymam?

#kosmos #dylatacjaczasu #fizyka
  • 8
  • Odpowiedz
@Pejnkiller: jak to będzie prędkość dokładnie równa c to po prostu wrażenie będzie jakbyś się teleportował do roku obecny+10 lat jak te 0.999c to widziałbyś wszystko w przyśpieszonym tępie - budowa wieżowca w 1 dzień, auta jadące 420kph po mieście etc.
  • Odpowiedz
@Assailant: No dobra, ale na logikę- jeśli poruszam się autem z prędkością 99 km/h, a inny pojazd będzie mnie wyprzedzał z prędkością 100km/h to widzę go w "spowolnieniu" tzn.jakby jechał 1km/h.
Idąc tym tokiem rozumowania przy 99.99% prędkości światła, samo światło powinno do mnie docierać też wolniej?
  • Odpowiedz
@Pejnkiller no właśnie nie. Podstawą teorii względności jest że światło na zawsze tą samą prędkość w dowolnym układzie odniesienia. Jeśli obiekt jednak osiągnie v=c to po prostu wymiar x, wektora w którym ten ruch jest, przestaje istnieć tzn. dla samego siebie jest we wszystkich punktach na tej linii ale nie dlatego że sam się rozciąga tylko Wszechświat staje się 2D.
  • Odpowiedz