Wpis z mikrobloga

Łódź/Bałuty - ulica Brzezińska/Wojska Polskiego

Przed II Wojną Światową dzisiejsza ulica Wojska Polskiego funkcjonowała jako ulica Brzezińska. Między nią, a Placem Wolności znajdował się dawny rewir żydowski, na obszarze którego w okresie międzywojennym dalej licznie zamieszkiwali Żydzi, co jednocześnie sprawiało, że i na Brzezińskiej licznie można było spotkać przedstawicieli tego wyznania.
Jej bieg od zachodniej strony miasta wyznaczał Plac Kościelny i kierując się wzdłuż niej, można było w prosty sposób przedostać się na cmentarz na Dołach, czyli na wschodnie rubieże ówczesnej Łodzi.

W czasie okupacji niemieckiej ulica znalazła się na terenie Litzmannstadt Ghetto, na odcinku między Placem Kościelnym, a ulicą Głowackiego. W jej sąsiedztwie funkcjonował też obóz cygański, w którym panowały fatalne warunki nawet jak na standardy panujące w getcie.

Po wojnie ulica już nigdy nie odzyskała dawnego charakteru. Wspomniany dawny rewir żydowski, na którym obecnie jest Park Staromiejski został wyburzony w czasie wojny przez Niemców. Po wojnie władze miasta nie zdecydowały się też na odbudowę całego wyburzonego trenu. Usunięto zabudowę w sąsiedztwie Starego Rynku i zbudowano nowe osiedle mieszkaniowe, wciśnięte między dawną ulicą Brzezińską przemianowaną na Wojska Polskiego, a Parkiem Staromiejskim. Spowodowało to, że sąsiednie ulice, w tym właśnie ulica Wojska Polskiego, ze starą zabudową z czasem nieremontowaną, ulegała stopniowej degradacji.

Fotografia poniżej przedstawia ulicę Brzezińską w latach 30. XX wieku, na wysokości numeru 13 dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego.

Obecnie ulica Wojska Polskiego należy do grona łódzkich ulic, które niestety okryte są złą sławą.

#lodz #historialodzi #historia #fotohistoria #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
lesio_knz - Łódź/Bałuty - ulica Brzezińska/Wojska Polskiego

Przed II Wojną Światow...

źródło: comment_omvAJvXQwo4SIDI70NiexL1IkAB0ddoM.jpg

Pobierz
  • 3