Wpis z mikrobloga

Dziś Prima Aprilis. Z tej okazji prezentujemy „Muchę” - która sama w sobie była jednym wielkim żartem, więc nie potrzebne są żadne primaaprilisowe zmyślenia.
Kto choć raz widział numer tego ilustrowanego czasopisma humorystycznego, natychmiast rozpoznaje charakterystyczną pierwszą stronę z całoszpaltowym rysunkiem, poświęconym bieżacym wydarzeniom, zwłaszcza politycznym, zarówno lokalnym – polskim, jak i globalnym.
Wychodziło w Warszawie, i uwaga! - przez chwilę w Moskwie – w latach 1871-1939 (z przerwami) oraz między 1946-1952, a więc strasznie długo. W początkach XX wieku, ze względu na szykany rosyjskiej cenzury, często zmieniano tytuły – wychodziła pod tytułem „Dzięcioł”, „Facet”, „Chochoł” i „Kruk”.
Pismo wydawali m.in. Kaufman i Fryze, a redagowali – choć krótko – Wiktor Gomulicki i Bolesław Prus. Choć miało czasem brzydkie, nacjonalistyczne i antysemickie oblicze – było też pismem niezwykłe aktywnym, z satyrycznym żądłem, komentatorem bieżących wydarzeń publicznych i politycznych. „Mucha” była periodykiem masowym, zawierającym głównie anegdoty, fraszki, obrazki i wiersze satyryczne.
Choć większość tekstów i rysunków zamieszczano bezimiennie lub pod pseudonimami, wiadomo, że z pismem współpracowali tej miary twórcy, co Asnyk, Belmont i Oppman.
Z 80-letniej historii pisma prezentujemy 2 roczniki „Muchy” z końca XIX wieku (ponad 100 numerów!).
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do działu czasopism.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=98000
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=czasopisma
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #kultura #sztuka