Wpis z mikrobloga

Dziś zapraszam Was na Cmentarz Łyczakowski, bardzo klimatyczną i jedną z najstarszych polskich nekropolii

Cmentarz Łyczakowski to miejsce spoczynku wielu wielkich Polaków. Jest to też jeden z najciekawszych i najstarszych cmentarzy w tej części Europy. Cmentarz na którym nie znajdziecie trupich czaszek i piszczeli, a śmierć przedstawiona jest w niezwykle subtelny sposób - w motywie śpiących postaci.

Lwów w okresie rozbiorów (1772-1918) pełnił rolę stolicy Galicji - był też miastem handlowym z wieloma bogatymi kupcami oraz znaczącymi rodami. Wyraz tego widać właśnie na Cmentarzu. Wiele z nagrobnych rzeźb to prawdziwe dzieła sztuki.

Cmentarz Łyczakowski to jedno z miejsc, do których chętne wracam. Miałem okazję przechadzać się jego alejkami już kilkukrotnie. Zawsze mam wtedy trochę nostalgiczne, a przy tym mieszane uczucia. Bardzo nie lubię nagrobków pochodzących z okresu powojennego - świetnie oddają one jednak trudną, czasem wręcz brutalną historię miasta, którą próbowano niszczyć i wymazywać.

Mam nadzieję, że materiał będzie dla Was interesujący. W powiązanych inne moje wpisy z cmentarzy. Wołam zainteresowanych, którzy wyrazili chęć wołania. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Jeśli chcesz abym przestał Cię wołać to proszę napisz do mnie prywatną wiadomość.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
MG78 - Dziś zapraszam Was na Cmentarz Łyczakowski, bardzo klimatyczną i jedną z najst...

źródło: comment_z8PTEZRzIukEY4Cxxifn2e1RWhp9GOMo.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Zaplusuj ten komentarz, jeśli chcesz, abym dodał Cię do listy wołania do znalezisk turystycznych i zawołał Cię do kolejnych znalezisk.
  • Odpowiedz