Wpis z mikrobloga

Mirki z #prawo #kodekspracy. Dwie osoby zatrudnione są na tym samym stanowisku. Jesli nie ma jednej- druga pracuje cały dzien. I teraz sytuacja- jedna z tych chce wziac urlop, ale ta druga tego dnia nie może przyjść na nadgodziny, żeby być w pracy caly dzień. Czy pracodawca moze zmusić do nadgodzin, jesli pracownik z tego tytułu poniesie szkode finansowa lub np zdrowotną?
#kiciochpyta #pomocy
  • 13
@klebsiella: tylko w wyjątkowych okolicznościach pracodawca ma prawo zarządzić pracę w nadgodzinach no i limit takich wypracowanych nadgodzin wynosi 150 w roku kalendarzowym, także idź do PIP ze skargą
@Jade no "wyjątkowe okoliczności"sa takie za ta druga MUSI miec urlop w tym czasie plus jest znajomą szefa, a ja byłam na urlopie który byl wg kierownika "z dnia na dzien wziety" (znaczy to grypa żołądkowa była, więc l4, ale wg nich to urlop wypoczynkowy xD)
@klebsiella: uznaje się że te szczególne potrzeby pracodawcy są sytuacjami wyjątkowymi, nieprzewidzianymi, które nie mają związku z normalnym elementem procesu pracy. No i takim uzasadnieniem nie może być normalny wzrost zapotrzebowania na pracę.

Czy urlop jest takim nieprzewidzianym zdarzeniem? Nie sondze.
@klebsiella Z urlopu mogą Cie wezwać. Jesli masz chorobowe to nic Ci nie mogą zrobić. Zostajesz w domu i ciul. Jak przychodzisz do roboty i robia Ci nieprzyjemności to PIP. Jak masz umowe na cz. nieokreślony jak chca Cie zwolnic musza podac przyczyne. Jak przyczyna do bani to PIP. Jak na czas okreslony nie musza przyczyny podawac. Ale moze byc wypowiedzenie zakwestionowane przez sąd i PIP. Nadgodziny jak rzekł(a) @Jade muszą byc
@shemmy bo chodzi o sytuację przyszłą- chyba nie umiem pisac xD
Laska chce urlop konkretnego terminu, w kwietniu. Ale ja nie moge za nia przyjść tego konkretnego dnia. Kazdy inny dzien mogę, ale nie tego akurat. No i impas, bo ja sie nie zgadzam i ona sie nie zgadza.
Wg. Pracodawcy ja musze ustapic i robic nadgodziny bo bylam na zwolnieniu dwa dni, wiec mam obowiazek. Bo pracodawca traktuje moje l4 jako
@klebsiella: L4 to L4, masz papierek i to nie jest dla pracodawcy sprawa dyskusyjna, niech nie będzie idiotą. Z tego tytułu nie masz obowiązku robić więcej. Ale masz obowiązek słuchać pracodawcy. Jeśli na ten konkretny dzień wzięłaś już urlop jako pierwsza to to Cię trochę ratuje ale jak mówie - z urlopu można wezwać. Tu pracodawca decyduje więc jak tamtej da urlop a Tobie nadgodziny to sory... Nadgodzin 150 w m-cu