Wpis z mikrobloga

Mirki, do czego właściwie służy wynalazek zwany listwa antyprzepięciowa?
Miałem podpięty pod takową grzejnik i komputer+monitor. Wczoraj usłyszałem piękne trzaski, powiązałem to więc z iskrami wydobywającymi się z okolic gniazda grzejnika. Wypiąłem i zadowolony wróciłem do prac domowych.
Po czasie okazało się, że nie mogę odpalić komputera, badanie wykazało martwy zasilacz :(

Istnieją listwy które odseparowałyby urządzenia od siebie i kosztujące mniej niż przeciętny blaszak?
Zawinił grzejnik/zasilacz czy prędzej kontakt do którego była wpięta listwa?

#elektryka #elektronika #elektrotechnika
  • 6
@90emer: Listwa przepięciowa jak sama nazwa wskazuje służy do zabezpieczenia urządzeń doń podłączonych przed skutkiem przepięcia, które powstaje w sieci (wyładowanie atmosferyczne, przełączenia sieci, załączenia transformatorów). Pod warunkiem, że masz w domu ochronniki przepięć klasy B i C. Nie chroni to przed upalonym zerem, złym stanem instalacji.
@MiQ27 @soadfan @cysiekw @ZiemiaMarsKosmos: okej, nie wiem dlaczego miałbym nie podpinać PC z grzejnikiem, ale przyjmijmy, że dostanie osobne gniazdko i chciałbym takie sytuacje maksymalnie ograniczyć na przyszłość.
Elektryka była robiona 2 razy (kamienica), ale dalej są jaja (wywala korki po załączeniu jednocześnie kilku mocnych urządzeń, np pralki + zmywarki + grzejnika).
To kolejny impuls, żeby zmienić mieszkanie, bo właściciel nie zdecyduje się znów na poprawki. Do tego czasu, podpowiedzcie czy