Wpis z mikrobloga

#czarnypiatek #czarnyprotest #aborcja #bekazpisu #bekazpodludzi #bekazprawakow

#!$%@? mnie czasem narracja prolifów na temat dzieci z zespołem Downa, bo jest ona często prowadzona na zasadzie "kup szczeniaczka, będzie fajnie".

-zdjęcie szczęśliwej rodziny z dzieckiem z zespołem Downa
-artykuł czy tam filmik, że takie dziecko też może być kochane
-wywiady z rodzicami, że ich dziecko z Downem jest spoko i generalnie wychowywanie go to przygoda
-zdjęcie uśmiechniętego dziecka z Downem
-Mateuszek ma już 3 latka, zdecydowałam się nie usuwać i jest zajebiście

Wszystko pięknie tylko jest mały problem.
Dzieci z zespołem Downa dorastają - na chwilę obecną żyją po 40, 50, a nierzadko nawet 60 lat.
I takie osoby nie zdrowieją wraz z upływem czasu, a wręcz przeciwnie - u dorosłych z zespołem downa nawet 50% cierpi na padaczkę, prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera dąży do 1, zagrożenie białaczką jest wyższe kilkadziesiąt razy, a do tego spory odsetek chorych, traci po 30 roku życia zdolność mowy.
Do tego nasilają się inne problemy zdrowotne typowe dla pacjentów z Downem - wady serca, problemy ze wzrokiem, bezdech senny itp

A nie mamy już do czynienia z dzieckiem, tylko z dorosła osobą, która nadal ma IQ na poziomie 30 czy 50. Do tego rodzice też się starzeją - stają się słabsi fizycznie, przechodzą na emeryturę więc mniej zarabiają, a często sami z biegiem czasu są niezdolni do samodzielnego funkcjonowania.

Kampanie typu
"mamy po 30 lat, mieszkamy w mieście, jesteśmy klasą średnia-wyższą i dajemy sobie radę wychowujac córeczkę z Downem"
to tak naprawdę easy mode.

Ja tam czekam na kampanie
"mam 19 lat, mieszkam w małej miejscowości, wpadłam na imprezie i okazało się że dziecko będzie miało Downa. Jest zajebiście w #!$%@?, dopiero teraz czuję że żyję"
"Mam 68 lat, żona zmarła rok temu, teraz z jednej renty utrzymuje siebie i swojego 35 letniego syna, który nie potrafi sam wyjść do sklepu"
"Mam 42 lata, pracuje jako kasjerka, próbuje związać koniec z końcem, a muszę zajmować się też bratem z zespołem Downa.
  • 117
  • Odpowiedz
@turok2016: no nie rozumiem, coś w definicji płodu się nie zgadza z tym co mówię? wskaż proszę
@to_po_prostu_ja: Hartmana kojarzę tylko z jego obrony kazirodztwa, nie zaznajamiałem się z resztą jego wywodów
szczerze mówiąc to ja raczej staram się iść drogą która minimalizuje cierpienie oraz maksymalizuje dobro na świecie, starając się jednocześnie stawiać przede wszystkim na wolność człowieka. Nie dopuściłbym by moje dziecko z wadą się urodziło, ale
  • Odpowiedz
@Doman_60: skoro życie osoby ludzkiej definiują fale mózgowe (których brak uznajemy za oznakę zgonu), a fale te pojawiają się przed 6 tygodniem życia, to nie widzę powodu do tego, aby narodziny uznawać nagle za początek osoby ludzkiej.
Drugą kwestią jest współczucie - nie śpieszyłbym się z zabijaniem ludzi z Downem ze względu na ich cierpienie. Badania wskazują, że są statystycznie bardziej szczęśliwi niż reszta zdrowych ludzi.
Innymi słowy: więcej szacunku
  • Odpowiedz
@Czadecki: bo to ma zachęcić, żeby nie usuwać ciąży(a potem radzcie już sobie sami) albo do wpłacenia- a o ile część ludzi uzna dziecko z zd jako słodkie jak inne dzieci tak z dorosłymi już jest problem- bo ani to słodkie ani nie wzbudza takiego wspołczucia, raczej chęć ucieczki
Podobnie jak się z takim wyjdzie na spacer- do małego się uśmiechną, a gdy będzie dorosły nie do opanowania to będą
  • Odpowiedz
@Ozdoba:

bo oni widzą tylko spełnienie swoich planów - zero aborcji i nie mają pomyslow ani nie obchodzi ich to co będzie dalej życiem człowieka


Nie ma na to czasu, bo następne płody same się nie uratują.
A potem jak nie da się takiego 20 latka opanować to pewnie wina rodziców, że za mało kochają albo za mało się starają (
  • Odpowiedz
@Doman_60: Jeśli uznaje się, że życie powstaje znacznie wcześniej niż nagle i cudownie w chwili urodzenia - a ja tak uważam - to naturalną konsekwencją jest, że nie ma różnicy pomiędzy morderstwem dziecka przed i po urodzeniu.
  • Odpowiedz
@Czadecki: Badania prenatalne i aborcja do 3 miesiąca. Oraz profilaktyka.

Musimy wrócić do eugeniki, bo inaczej system się zawali i trzeba będzie budować cywilizację od nowa - o ile nie zostaniemy podbici przez ludzi którzy zachowali zdrowy rozsądek.
  • Odpowiedz
@Czadecki: Problem jest taki, że ludzie decydują się na dziecko zbyt późno. 19-latki rodzą mega zdrowe dzieci. Ale u nas rodzą kobiety po 35 roku życia, czasem 40-letnie i to one razem z tatusiami w podobnym wieku generują najwięcej dzieci z zespołem Downa. Więc 40-letni Down często ma rodziców 80-letnich. Cała trójka niezdolna do niczego.
  • Odpowiedz
Nie zabilibyśmy własnego dziecka z tak błahego powodu jak jego choroba. I prawdę mówiąc to przerażenie mnie ogarnia na myśl, że nie jesteś tego w stanie zrozumieć.


@kontonr77: Koleżko, zróbmy test: pójdź na jeden dzień popracować jako wolontariusz przy DOROSŁYCH niepełnosprawnych umysłowo (juz mniejsza o zespół Downa, jak wolisz to się zajmij np. takimi z porażeniem mózgowym). Rodzice chorych będa Tobie wdzięczni nieskończenie za jeden wolny dzień.

Podejmiesz wyzwanie?
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o eugenikę, to niestety aborcja z uwagi na wady genetyczne ma wiele wspólnego z dbaniem o czyste rasowo społeczeństwo.


@to_po_prostu_ja: nikt w dyskusji o aborcji dopuszczalnej ze względu na wady płodu nie ma na celu osiągnięcia czystego rasowo społeczeństwa, ale chęć uniknięcia ból i cierpienia rodziców i chorych nieuleczalnie dzieci...
  • Odpowiedz
  • 0
@Czadecki: dokładnie tak, brakuje mi historii o tym, jak na przykład taki chłopak lat 17 zaczyna się masturbować w miejscach publicznych, albo dziewczyna z domem znajduje sobie chłopaka z downem i zachodzi w ciążę...

Swoją drogą jest fajny dokument na netflixie (bodajże tabu się nazywa), gdzie jeden z odcinków jest o miłości młodych ludzi z downem - dużo daje do myślenia.
@r__k Kiedyś oglądałem film dokumentalny o usługach seksualnych
  • Odpowiedz
dokładnie tak, brakuje mi historii o tym, jak na przykład taki chłopak lat 17 zaczyna się masturbować w miejscach publicznych, albo dziewczyna z domem znajduje sobie chłopaka z downem i zachodzi w ciążę...

Swoją drogą jest fajny dokument na netflixie (bodajże tabu się nazywa), gdzie jeden z odcinków jest o miłości młodych ludzi z downem - dużo daje do myślenia.


@r__k: Wiesz tutaj wychodzi trochę twoja niewiedza, gdyż mężczyźni z zespołem Downa w zdecydowanej większości przypadków są bezpłodni, do tego stopnia, że przypadki kiedy trafił się mężczyzna zdolny do zapłodnienia są opisane w literaturze medycznej jako konkretne, pojedyncze
  • Odpowiedz
@Strahl: Nie, nie, nie.

Facet ma obejrzeć to, do czego jego chore, antyaborcyjne poglądy prowadzą - do bezsensownie cierpiących całkowicie niesprawnych dorosłych, którymi nie ma kto się zająć.
  • Odpowiedz
  • 5
@koczoroski: kazirodztwo jest czynnikiem ryzyka, a nie pewną przesłanką. Penalizacja ma raczej charakter kulturowy. W tym zakresie polecam wynurzenia Hartmana (nie przepadam, ale logiki nie sposób mu odmówić).

Jeśli chodzi o eugenikę, to niestety aborcja z uwagi na wady genetyczne ma wiele wspólnego z dbaniem o czyste rasowo społeczeństwo. Istnieją kraje, gdzie nie ma osób z zespołem Downa. Nawiązanie do III Rzeszy nie było przypadkowe: Niemcy byli po prostu najbardziej
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o eugenikę, to niestety aborcja z uwagi na wady genetyczne ma wiele wspólnego z dbaniem o czyste rasowo społeczeństwo


@Variv: czo

W Szwecji przymusowa sterylizacja zakończyła się dopiero w końcu lat 70tych xx wieku. Obecne przegięcie w stronę lewicową j


@Variv: Przypomnij mi, od kiedy socjaldemokracji rządzą Szwecją, bo ten "odchył" jest znacznie, znacznie starszy...
  • Odpowiedz
A za Hitlera były niskie podatki. Dlatego teraz musimy wprowadzać wysokie aby broń Boże komuś się nie skojarzyło z Hitlerem.


@Variv: W gospodarkach centralnie planowanych podatki nie są istotne - wiesz dlaczego, prawda?
  • Odpowiedz
  • 0
@Variv: Typie, przecież to są cytaty z twojej wypowiedzi - zapomniałeś się przelogować?

@hehenuanek Moja wypowiedź to tylko to zdanie o podatku. Te poprzednie to wypowiedź innej osoby, które cytowalem aby się do nich odnieść.
  • Odpowiedz