Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś obeznany w #python kto mógłby doradzić mi w kilku kwestiach? Jestem dość świeży w pythonie (i ogólnie w programowaniu obiektowym), a potrzebuję napisać w nim aplikację, którą aktualnie mam napisaną w #matlab no i z racji trochę różnego podejścia do wielu kwestii w tych językach szukam rozwiązań, które będą "poprawne" z pythonowego punktu widzenia. Głównie chodzi mi o to gdzie (w moim konkretnym przypadku) warto zastosować instancję klasy, a gdzie lepiej jednak użyć zwykłej zmiennej i funkcji.

Jest tu ktoś, kto mógłby mi poświęcić chwilę swojego wolnego czasu?
  • 8
  • Odpowiedz
@jgruszka93: taka rada na przyszłość, jak masz jakieś pytanie czy sprawę, to pisz od razu o co chodzi, a nie pytaj czy ktoś ma czas Ci pomóc. No chyba że to coś bardzo tajnego - ale wtedy nie szukałbyś pomocy na wykopie.
  • Odpowiedz
@Marpop: Jest to prosta aplikacja do obsługi magazynu.

Magazyn wygląda następująco: w magazynie istnieją powiedzmy pudełka. Każde pudełko przypisane jest do danego "klienta". W każdym pudełku znajdują się przedmioty. Każde pudełko ma swój numer porządkowy, kilka innych IDków, nazwę, i dane "klienta". Każdy klient ma tylko jedno pudełko (w tym sensie z logicznego punktu widzenia dane klienta = dane pudełka). Każdy przedmiot wewnątrz pudełka ma swoje unikalne w skali globalnej ID, i kilka innych właściwości.

Magazynier (osoba obsługująca program) może wykonywać następujące czynności:
*tworzenie nowego pudełka (a więc
  • Odpowiedz
Dlatego odpowiedniejszym wydawało mi się obgadać to z kimś na PW


@jgruszka93: nie ma sensu, więcej osób czyta -> większa szansa że Ci ktoś pomoże, poza tym jeśli jedna osoba by pisała głupoty, to druga może ją poprawić, w pisaniu na PW z jedną osobą już na to liczyć nie można.
  • Odpowiedz
@jgruszka93:
1) tak oop, zaimplementuj klasy, na podstawie których będziesz tworzył obiekty
2) definiuj atrybuty i metody w klasach
3) oop + relacyjna baza danych
4) wywołujesz konstruktor klasy Pudełko -> tworzysz nowy obiekt klasy Pudełko i zapisujesz w db
5) prezentować możesz jak tylko chcesz ( jeżeli w formie tabeli to dużo Ci tu ułatwią zaptania na db )
6) ? ( możesz wyszukiwać po jakim chcesz polu, po
  • Odpowiedz
@b3rly: Super, dzięki! Najbardziej pomogła odpowiedź numer 3), w sumie nie pomyślałem, że do czegoś tak prostego można wykorzystać bazę danych. To jeszcze chciałbym dopytać: korzystam sobie z ORMa peewee. Czy powinienem rozdzielić klasy obiektów (dziedziczące po Object) i klasę modelu (dziedziczącą pod Model) i za pomocą jakiejś funkcji czy tam metody klasy modelu przypisywać dane z klasy obiektu do klasy modelu zapisując je w bazie? Czy raczej w ogóle
  • Odpowiedz
  • 0
@jgruszka93 to by nie bylo w ogole pythonic :)

szybki rzut oka na docs i widze ze modele implementujesz dziedzicząc po klasie BaseModel. W tych klasach piszesz zarowno definicje atrybutow dla obiektow jak i metody.
  • Odpowiedz